fbpx
HaberlerKripto Para

Kripto Para Uyarısı Amerika’dan Geldi

ABD Gelir Vergisi Dairesi vergi mükellefi olan herkesin yıllık vergi formlarında kripto para gelirlerinin de dahil edilmesi gerektiği hakkında uyarılarda bulundu. Gelen açıklama Cuma günü yapıldı. Kripto paraların da vergiye dahil edilebilecek statüde olduğunun altının çizilmesi gerektiği söylendi.

Kripto Para Gelirleri Vergilenebilir

2014 tarihinde paylaşılan bir rapor ile kripto para birimlerinin vergilenmesi konusunda yeni açıklamaların getirildiğine dikkat çekildi. Kripto paralar günümüzde bilindiği üzere sermaye içinde kullanılan bir alan olarak biliniyor. Sermaye kazançlarının da vergiye dahil edilmesi gerektiği artık gündemde olan bir konu olmaya başladı.

Dijital para bile olsa kar ve zarar konusunda iniş çıkışları görüldüğü için vergiye tabi olunması gerektiği ABD Gelir Vergisi Dairesi tarafından açıklandı. Bir zamanların fiat para birimleri ile aynı değere sahip olduğunu belirtilen bu kripto paraların mülk olarak kabul edildiği de anlaşılıyor.

Kripto Para Uyarısı Karşılığında Ceza Uygulanabilir

Vergi mükellefi olanların kripto paralar için de vergi vermesi gerektiği belirtildi. Buna ek olarak vergiden kaçanlar ve önem vermeyenler için denetlemeler yapılacağı da açıklandı. Bu denetlemeler sonucunda kurallara uymayanların cezai yaptırım ile karşılığını alacağı da verilen bilgiler arasında.

Vergi mükellefi olanlar denetlemelerden geçemez ve vergisini yatırmamış olursa ya 3 yıl hapis cezası ile karşılaşacak ya da 250.000 liralık para cezasına çarptırılacak. Bu vergi düzenlemesinin Türkiye sınırları içinde geçerli olması da akıllara gelen sorulardan biri oldu. Ancak ülkemizde vergi mükellefi olan kripto para sahibi var mı önce bunu bilmek önemli.

En güncel haberleri Twitter, Facebook ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Haber Bülteni

Kripto para piyasasındaki son gelişmelerden her gün haberdar olabilmek için e-mail bültenimize kaydolun. Dilediğiniz zaman aboneliği bir tıkla sonlandırabilirsiniz.
Holler Box