blank
BorsaHaberlerKripto Para

Kripto Para Yatırımcıları Vergi Dairelerinin Hedefinde! ABD Kraken Kullanıcılarını Araştırıyor!

Vergi daireleri yönünü kripto para yatırımcılarına çevirdi.

Geçtiğimiz günlerde MASAK kripto para borsalarından yatırımcı bilgilerini istemiş ve ülkemizde gündem olmuştu. Bu konuda bir girişim de ABD Vergi Dairesi’nden (IRS) geldi.

İlgili Haber  Kripto Para Vergilendirmesi Son Gelişme İle Neredeyse Kesinleşti: Peki Türkiye'deki Yatırımcıları Ne Bekliyor?

IRS mahkemeye başvurarak Kraken’in kullanıcı bilgilerine erişim hakkı talep etti. “Federal gelir vergisi yükümlülüğünü belirleme ve düzeltme” adı altında yürütülen bir soruşturmanın parçası olan talep, 2016 ve 2020 yıllarını kapsıyor.

IRS bu tarihler arasında yapılan işlemler sonucu 20.000$’dan fazla bakiyeye ulaşan yatırımcıları tespit ederek gerekli vergi işlemlerini kontrol edecek.

IRS, Kraken kullanıcılarının temel kayıt ve işlem bilgilerinin yanı sıra “eksiksiz kullanıcı tercihleri”, “müşterinizi tanıyın durum tespiti” ve kullanıcının üçüncü taraflar ile yaptığı işlemlerin tüm kayıtları gibi geniş bir bilgi talebinde bulundu.

IRS bu kadar geniş bilgi talebinde bulunmasının nedeni olarak bir kullanıcının birden fazla hesabı birbirine tanımlamış olma ihtimalini gösterdi.

Ancak bu savunma ile mahkemeyi ikna edemedi. Hakim IRS’nin öncelikli olarak kullanıcılarının temel kayıt ve işlem bilgilerini incelemesi gerektiğine, şüpheli bir durum oluşması halinde diğer bilgilere erişebileceğine karar verdi ve IRS’den talebini bu şekilde güncellemesini istedi.

IRS’nin Kraken kullanıcı bilgilerine erişim için 14 Nisan’a kadar daha dar kapsamlı yeni bir talepte bulunması bekleniyor.

IRS Coinbase kullanıcı bilgileri için 2016 yılında benzer bir talepte bulunmuştu. Coinbase aşırı geniş bilgi taleplerine karşı hukuk mücadelesini kazandı ve IRS bilgi taleplerini daraltmak zorunda kaldı.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Başa dön tuşu