fbpx
Haberler

Kripto Paralar Bankaların Geleceğini Tehdit Mi Ediyor?

Son zamanlarda bir hayli yükselişte olması ile hem gündemi hem de bankalardaki finans durumlarını sarsan kripto paralar şimdi de bankalar için bir tehdit olarak mı algılanıyor? Gördüğümüz kadarı ile kripto paraların bankalardan daha da çok avantajlı olduğu düşünülebilir. Bu da bankalara bir tehdit mi demek?

Kripto Paralar Bankaları Endişelendiriyor

Coinshedule.com’un CEO’su ve kurucu ortağı Alex Buelau bankaların kripto paralar sebebi ile endişelenmesinin bir nedeni olmadığını belirtiyor. Bazı ekonomistler tarafından ortaya atılan iddiaların yersiz olduğu da söyleniyor. Bu konuda bazı uzman ekonomistler kripto paraların bankacılık faaliyetlerine ağır bir darbe vuracağından bahsetse de sistemin her iki tarafının da kendine özel çalışmalarının olduğu söyleniyor.

Uphold’un İş Geliştirme Departmanı müdür yardımcısı Colin Luce ise bu konuda şu ifadeleri aktardı:

“Kripto paralar finansal kuruluşlar için ciddi bir tehdit oluşturuyor çünkü günümüzde ödeme sistemleri daha düşük işlem ücreti ve uluslararası işlemleri kolaylıkla gerçekleştirmek için geleneksel sistemi kullanmayı reddediyor.”

Kredi Kartı Şirketleri De Tehdit Altında Olabilir

Alex Buelau konu hakkında endişe duyan kesimlerin sadece bankalar olmaması gerektiğini ifade ediyor. Kredi kartı şirketleri de bu konuda aynı kaderi paylaşabilir derken şunları da savunuyor:

“Eğer tehditin boyutlarına kredi kartı platformlarından bakarsanız, kredi kartı şirketleri sadece aracıdır. Olmayan parayı harcamanız için sizden ve satıcıdan işlem gerçekleştirmenizin karşılığında ücret alıyorlar. Kripto paralarla buna ihtiyacınız yok.”

CO-OP Ödeme Hizmetleri Finansal Müdürü Jeff Faulk ise bu konuda şunları söylemekten geri kalmadı:

“Genel olarak kripto paraların finansal kurumları tehdit ettiği konusunda emin değilim ancak Visa ve Mastercard’ın yanı sıra FED gibi merkezi kuruluşlara meydan okuduğu kesin.”

En güncel haberleri Twitter, Facebook ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Haber Bülteni

Kripto para piyasasındaki son gelişmelerden her gün haberdar olabilmek için e-mail bültenimize kaydolun. Dilediğiniz zaman aboneliği bir tıkla sonlandırabilirsiniz.
Holler Box