HaberlerKripto Para

Görüş: Kripto Paralar Gerçekten Söylendiği Kadar İyi Mi?

Bitcoin alanların bugün pişman olup olmadıkları konusu yatırımcıların karar vermesini etkileyebilecek bir konu.

Bugün dünyada kripto para basınında çok sayıda karşı haberlere denk gelmek mümkün. Bir kaynak Bitcoin fiyatının yükseleceğini yazarken, diğer kaynak ise düşeceğini yazıyor. Bazıları kaos senaryoları çiziyor ve takipçilerini düşüşlere hazırlamak istiyor, bazıları ise kendileri de kripto para birimi yatırımcısı olduğu için ”kripto para güzellemesi” yapıyorlar. Maalesef kripto paraların geleceğini bilen bir insan olmadığı için ve fiyatı önceden tahmin edebilecek bir insan olmaması sebebiyle yatırımcılar hangisine, neye ve nasıl inanacaklarını bilemeyerek ortada kalıyorlar.

Trilyon dolarlık bir piyasa hacmi olmayan kripto para birimlerinin 300 milyar dolar altında bir piyasa hacmi var. Yani bugün bu demek oluyor ki toplamda kripto paraların hacmi hepsi satılsa bu fiyat üzerinden 300 milyar dolardan daha az para edecek. Bu 300 milyara örnekler verilecek olursa, Türkiye’nin dış borcu 400 milyar dolar seviyesinde ve büyük bir para. Ama finans piyasası açısından bakıldığında ise TCMB’nin elinde 100 milyar dolar kadar bir dolar nakit ödeme gücü var. Bu da kripto para piyasasının aslında küresel bir yatırım aracı olarak görülürse ”düşük hacimli yatırımlar” arasında bulunmasına sebep olabilecek bir gelişme.

ABD’nin dış borcu 20 trilyon dolar seviyesinde ve kripto para piyasası hacmine göre kat be kat büyük. Yine Pentagon Savunma Bakanlığı bütçesi 700 milyar dolar düzeyinde. Bunlar kripto paraların çok düşük hacimli yatırımlar olduğunu gösteren ibareler değil, ancak altın sektörü, dolar ve rezerv paralar ile bankalara bakıldığı zaman kripto para birimlerinin hacmi düşük.

Bugün varsa yarın olmayabilir!

Bugün Bitcoin var, peki yarın? Yarın dünyada ABD Doları bile olmayabilir, Bitcoin’in ‘kesin’ olacağını iddia etmek nasıl mümkün? Analistlere veya başkalarına güvenerek yatırımlar yapmanın en büyük hatalardan bir tanesi olduğunu da bu sebeple anlamak mümkün. Özellikle piyasayı tanımayan yeni yatırımcılar kripto paraların değerinin bu kadar ani değer kaybetmesi ve düşüşlerin tekrar yükseliş olarak geri dönüp dönmeyeceğinin en ‘belirsiz’ yatırım/ödeme aracı olarak kripto paraları görmeye başladılar.

Stablecoinler en İyisi mi?

Stablecoinler hakkında da o kadar olumlu yorum yok. Henüz stablecoinler için yasalar oluşmadı ve bu konuda yasal kararlar alınması gerek. Stablecoin kripto para birimlerinin bile değer kaybedebilecek ve sıkışıklık yaşayabilecek olması sebebiyle itibari paraların bugün devlet nezdinde en doğru para birimleri olduğu, kripto para analistleri bundan bahsetmese ve ‘kripto para güzellemesi’ yapsalar bile gerçeklerin asla değişmeyecek olduğu gerçeğini değiştiremiyor. Bitcoin kötü bir yatırım aracı değil, ancak bugünün şartlarında dünyada çok değer kaybeden, ‘sağı solu’ belli olmayan bir yatırım aracı olarak görülüyor.

*Bu içerik/içerikler görüş içeriğidir, yazarın görüşlerini yansıtıyor olabilir. Bitcoinsistemi.com yazar/editörlerin görüşlerini doğrulamıyor, katılmıyor olabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu