HaberlerKripto Para

“Kripto Paralar Vergilendirilmelidir, Bundan Korkmayın!”

"Kripto paralara yönelik vergilendirme faydalı olabilir."

Eski WallStreet çalışanı Alexis Goldstein, Bloomberg’deki son makalesinde kripto paraların vergilendirilmesine ilişkin görüşlerini paylaştı. Kripto paraların doğaları gereği bundan kaçmamalı gerektiğini düşünen Goldstein, bazı riskler olsa da bu düzenlemelerin yasalara saygılı yatırımcılar için faydalı olacağını ifade etti.

Goldstein’a göre, Uniswap ve diğer DeFi borsaları geleneksel aracı kurumların yaptığı gibi vergi formaları göndererek, kullanıcılarının vergilendirilmesine yardımcı olabilirler. Borsaların bunu yapmaması durumunda yatırımcıların çok daha fazla para ödeyerek bu formaları dolduracağını ifade eden Goldstein şu ifadeleri kullandı:

“Eylül ayında gerçekleşen Unı token airdropu yaklaşık yarım milyar dolar değerindeydi. Kullanıcıların bunun vergisini ödemesi için bazı aracı hizmetler kullanarak form doldurması ve bunun için yüzlerce dolar ödemesi gerekti.”

Merkezi borsalar üzerinden elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi nispeten kolay olduğu için Goldstein merkeziyetsiz borsalara yönelik fikirlerini aktardı.

“Merkeziyetsiz borsalar vergilendirme sürecine katılmak için KYC (müşterini tanı) prosedürlerini uygulamak zorundalar. Swarm Markets Defi bu konuda iyi bir örnek ve bunu gerçekleştirdi.

Poly Network olayında çeşitli ağlar hackerın kullandığı adresleri blokladı ve kısa sürede hareket alanını daralttı. Tek bir adresi bu kadar başarılı bir şekilde tespit edip engelleyebiliyorlarsa, vergi formu oluşturmak için gereken bilgileri vermeyen adreslerle iş yapmayı da reddebilirler.”

Geçtiğimiz günlere Kongre’de onaylanan ve kripto paralara ek vergi yükü getiren altyapı düzenlemesi konusunda da yorum yapan Goldstein şunları söyledi:

“Çoğu kripto para yatırımcısı, bu kuralları kripto para birimi endüstrisinin varlığına yönelik bir tehdit olarak algıladı.  Bu kurallardaki ifadeler bazı riskleri barındırsa da, uygun raporlamanın yasalara saygılı olan yatırımcılara daha fazla koruma ve fayda sağlayacağını düşünüyorum.”

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

Stopaj alsınlar mevduaat gibi tamam. Ama uçuk laçık vergiler olursa haksızlık


Başa dön tuşu