binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriAnalizKripto Paralarda Düşüş Ne Kadar Sürecek? Analistler Ne Diyor?

Kripto Paralarda Düşüş Ne Kadar Sürecek? Analistler Ne Diyor?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Kripto para birimlerinin değeri giderek düşmeye başlarken, yatırımcıları korkutan bu gelişmeler piyasada bir anda panik ortamının rekor kırmasına sebep oldu.

Balinaların en fazla satış yapan kişiler oldukları bilinirken, bu kimselerin yaptıkları satışlar sonucunda piyasa hacminde ciddi bir düşüş eğiliminin büyük oranda arttığı görüldü. Bitcoin 14.000 dolara 100 dolar kadar az bir seviye kala düşmeye başlarken, bugün 10.900 dolar seviyelerinden el değiştiriyor. Bu da aradaki farkın aslında çok büyük olduğunu, son dönemde yükselişler olsa bile yatırımcıların beklenmedik bir sonuca karşı panik satışlar ve bilerek satış yaptıklarını doğruluyor.

Yatırımcılar geçmişi örnek alıyor

Yatırımcılara göre geçmişte yaşanan 20 bin dolar seviyesi bir ”skandal” bile olabilir. Bazı kimseler 20 bin dolar seviyesinde kandırıldıklarını ve bu kandırılmanın balinalar tarafından gerçekleştirildiğini, bugün yine benzer bir olay ile karşı karşıya kalmayacak olduklarına dair en ufak bir garanti olmadığı için bu konuda herhangi bir söz söyleyemediklerini belirtmekteler.

Bitcoin fiyatında 2017 yılında yaşanan rekor seviyedeki artış sonrasında herkes bir düşüş olacak olduğunu bekliyordu. Rekor seviyesi o kadar yüksekti ki 20 bin dolar Bitcoin tarihinde ilk kez görülmüş, herkes o gece binlerce dolarlık kripto para satın alımı yapmıştı. Aynı zamanda o gece tarihi anlar yaşandı ve yatırımcılar milyarlarca dolar değerinde Bitcoin satışı yaptı.

Bitcoin 2017 yılından sonra 2018 yılında tarihinin en kötü dönemini yaşadı. Nedeni bilinmese de kesin olmayan bazı iddialar var. Bunda balinaların kripto paraların yükselmesine izin vermeyen ticari eylemlerinin söz konusu neden olabileceği, aynı zamanda kripto para birimi yatırımcılarının piyasaya olan güven sorunlarına ve fiyat düşüşü sonrasında hiçbir yükselme beklentisi olmamasına ve beklentiler ortaya çıksa da gerçek olmadığı için yatırımcıların alım yapmamasından dolayı yaşanan bir sorun olduğu değerlendiriliyor.

Tabi o dönemde devlet ve kurumlardan gelen olumsuz yorumlar ve yasaklamalar sebebiyle fiyat iyice dip noktalara gerilemişti.

Bugün Bitcoin neden düşüyor?

Bitcoin’in düşmesinin arkasında tek sebep balinalar değil, balinalar ile yatırımcılarında bu konuda bazı hamlelerinin sonucu olarak Bitcoin düşüyor. Kripto para piyasası henüz diğer emtia piyasaları gibi çok fazla güven veren bir piyasa olmadığı için yatırımcılar ciddi bir satışla karşılaştıkları zaman hemen panik satışı yapıp ellerindeki BTC’leri satıyorlar. Bu da ciddi düşüşlere sebep oluyor.

Piyasadaki analistlerin görüşlerine gelecek olursak…

Sık sık adını duyduğumuz ve 2018 ile ilgili çok iddialı Bitcoin yıl sonu fiyatı tahmini olan ve yıl içerisinde de sürekli iddialar ortaya atarak prestij kazanmaya çalışan 2 kripto para analisti vardı. O kadar eminlerdi ki neredeyse tüm herkesin kripto para almasını istiyor, sanki hiçbir maddi çıkar uğruna değil sadece herkes para kazansın diye açıklamalar yapıyor gibi gözüküyorlardı.

Halbuki olay böyle değildi. Lobicilik faaliyetleri de dahil olmak üzere, göz  önünde olabilmek için absürt olmayan ancak gerçek olmayacak fiyat iddialarını ortaya atanlar hep oldu ve hep olmaya devam edecek. Bunlar git gide piyasadan silinecekler ve yerlerine yenileri gelecek. 1 kez tahmini tuttu diye kimse dünyayı kurtarmış olmuyor.

En sıradan kripto para sahibi olmayan bir kişi de yıl sonunda Bitcoin ile ilgili bugünden bir tahmin atabilir. Ancak bunun tutup tutmayacak olduğunun garantisi olamaz.

Ancak kripto para balinaları kendi aralarında yaptıkları işlemler nedeniyle Bitcoin ve altcoinlerin değerinin ne kadar olacağını çok doğru olmasa da bilebilir. Bir dakika sonra 100 milyon dolarlık Bitcoin satacak olan bir balina eğer yakın arkadaşlarına bunu söylerse o kişilerde satış hamlesi yapacaktır. Yine benzer olaylar silsilesine çok fazla örnek göstermek mümkün.

Bugün Bitcoin’in neden düştüğü konusuna tekrar gelirsek, yatırımcıların çok fazla alım ve satım işlemlerine karşı satışların çok daha fazla olması nedeniyle düşüş var ve bu düşüşler giderek daha fazla artış gösterebilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi 10.800 desteği burada çok önemli bir destek ve altına düşülmesi durumunda ciddi satış baskısı devam edebilir. Düz mantıkla, eğer balinalar ve sıradan herhangi bir kripto para yatırımcısı dahil çoğunluk Bitcoin almayı tercih etseydi ve bu panik satışlar olmasaydı piyasa kendi kendine değer kazanır ve bugün düşüyor değil, tam aksine büyük oranda yükselişini koruyor olurdu.

Panik satış yapanlar tepkili

Panik satış yapanlar bazı kripto para yatırımcılarının kendilerine tepki gösterdiğini gördüklerinde son dönemde karşı tepki vermeyi de ihmal etmeyerek ellerindeki gücü kullanmak konusunda çok fazla kararlılar. Panik satış yapmayıp ne yapacaklarını soran yatırımcılar piyasada daha önce çok fazla canları yandığı için bu yolu tercih ettiklerini ifade ediyorlar.

Bitcoin’in düşüşü boyutu kısa sürede 3.000 dolara yaklaşırken, bu da milyarlarca dolar değerindeki kripto paraların aslında piyasadan silinmiş olduğu anlamına geliyor. Eğer bu şekilde devam ederse kısa vadede 3.000 dolar değer kaybının daha fazla artmasının mümkün olabileceği değerlendiriliyor.

Satış mı yapılmalı, alım mı?

Bitcoin fiyatı ne kadar olacak? Bu tartışmaların ortasında kripto para yatırımcısı kişiler karar veremiyorlar ve kendilerinin ne yapmaları gerektiğini soruyor ancak bir türlü yanıt alamıyorlar. Bu dönemde beklemek yerine eğer uzun vadeli veya orta vadeli yatırımcı değilseniz satış yapmak en doğru karar olabilir. Bunun sebebi beklentilerin bazı analistler tarafından 8.900 dolara kadar düşüş olmadan yeni bir yükseliş hamlesi olmayacağına dair birçok ağızdan çıkan gerçek olup olmadığı kesin bilinmese de iddialar olmasına dayanıyor. Eğer kısa vadeli yatırımcı iseniz ve risk almayı seviyorsanız beklemeyi tercih edebilirsiniz. Bir anda belki 1 gün sonra 10.900 dolardan 20.000 dolara kadar yükselmesi mümkün olan kripto para birimlerinin değerinin yükselmesi kadar düşmesi de her zaman için yatırımcılar tarafından beklenmeli.

Ancak piyasada eski yatırımcıların ve analistlerin genel görüşü sene sonuna kadar 20 bin dolar seviyesinin görülebileceği yönünde.

Yatırım tavsiyesi değildir. Yazılanlar yayın saatinde oluşan fiyata göredir. Zaman içerisinde öngörüler güncelliğini yitirebilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail