Kripto Para

Kripto Paralardaki Değer Kaybı Yatırımcıyı Üzdü

Kripto paralarda değer kaybı artarak devam ediyor.

Kripto paralardaki düşüşler binlerce dolarlık yatırımların değer kaybı %80’leri aşarak rekor kırmasına sebep oldu. Bitcoin, XRP ve Ethereum farketmeksizin piyasada bulunan tüm kripto para birimleri değer kaybetti ve kripto para yatırımcılarının tamamına yakını zarar gördü. Bitcoin Cash hard forkunun etkisi sonrasında başlayan ve durdurulamaz hale gelen kripto paralardaki düşüşlerin sonucunda bugün 4.000 doların altını gören Bitcoin yatırımcısına ciddi zararlar ettirdi ve  piyasadaki düşüşlerin en fazla yaşandığı günlerden birisi yaşandı. Piyasa hacmi 15 milyar dolar değer kaybederken 3.5xx dolar seviyesine kadar gerileyen Bitcoin fiyatı piyasada çok yoğun düşüşleri beraberinde getirdi.

Kripto paralar ile ilgili olarak yatırımcılar ise bu süreçte en büyük hasarı alan taraflar oldu ve kripto paraların kendilerini yarı yolda bıraktığını, gerçek değerinin çok altında olduğunu ve tekrar yükselip yükselmeyecek olduğu konusunda belirsizlik yaşattığını açıkladılar. Yatırımcıların büyük bölümü kripto paralardan yaşadıkları büyük ve radikal olan kayıpların kendilerini ekonomik olarak etkilediğini ve psikolojik olarak etkilediğini açıklarken, piyasadaki düşüşün ne kadar süre devam edeceğine ve tekrar yükseliş olup olmayacak olduğuna bağlı olarak fiyatlardaki düşüşlerin sürmesi halinde ekonomik olarak büyük kayıpların yaşanmasına devam edilebilecek olduğunu açıkladı.

Bitcoin düşüşünün ekonomik etkileri dışında ticaret alanında da etkileri oldu. Ticari ödemelerde Bitcoin ile yapılan ve kripto para ile yapılan ödemeler bir önceki yıla göre %80 oranında geriledi ve %20 oranında kripto paraların ticari kullanımı oldu. 2018 yılı raporunda kripto paraların ticari kullanımının düşebilecek olduğunu gösteren araştırmalar açıklanırken, araştırmalar kripto paralardaki düşüşün ve fiyat dengesizliğinin bu konu üzerinde en fazla etkili olan neden olduğunu açıkladı.

2018 yılı kötü geçti

2018 yılının çok kötü geçtiğini ve kripto para sahipleri açısından mutsuzluk ve endişe ile geçen bir yıl olduğunu belirten yatırımcılar, gelecek yıl ise yükseliş beklediklerini, piyasa ortamının kötü halinin devam etmesini istemediklerini ve tekrar 20 bin dolar düzeyinde fiyatlar görmek istediklerini açıkladı.

Bu yıl içerisinde yaşananlar yatırımcılara bir ders vermedi değil. Yıl içerisindeki düşüşler dünyadaki yatırım araçlarının çok hızlı değişebilecek olduğunu ve yatırım araçlarının asla ”insanlar kazansın” diye ortaya çıkmadığını ve kripto paraların ortaya çıkış amacı olan ödeme aracının bile artık kullanılamaz kadar büyük fiyat değişiklikleri yaşadığını ortaya koydu. Kripto para fiyatlarındaki düşüşlerin piyasa hacminden milyarlarca dolar silmesi ve milyarlarca dolarlık değer kayıplarının 24 saat içerisinde 25 milyar doları aşabiliyor olması ise kripto para fiyatlarının 24 saatinin diğer 24 saate bir tutmayacak olduğunu yatırımcılara gerçek yüzü ile gösterdi.

Yatırımcılar anladı: Kripto paralar biz kazanalım diye çıkmadı

Yatırımcılar bu yıl yaşanan düşüşler sonrasında kripto paraların kendileri para kazansınlar ve mevcut bir iş kolu olarak kripto paraları görsünler diye ortaya çıkmadığının farkına varabildiler. Yıl sonunda beklentileri 20 bin dolar ve 25 bin dolar olan hatta 100 bin dolar olarak iddia ortaya atıp kendisinin kripto para analisti olduğunu iddia eden kişi veya kişilerde kripto para analisti olmadıklarını, kripto paraları bilemeyecek olduklarını son rakamları ile ortaya koydu.

Bir rakam belirleyen herkesin kripto para analisti olamayabilecek olduğu da yatırımcılar tarafından son düşüşlerin ardından anlaşılır hale geldi.

Kripto paralardan yüksek kazanç elde edenler ve 19 bin dolar düzeyinden satış yapanlar ise rekor kırıldığında alım yapmanın iyi olmadığını, ilk yatırım yapanların her yatırımdaki gibi kripto para yatırımlarından da ciddi kazanç elde edebildiklerini açıklayarak, diğer yeni yatırımcıların dikkatli olması sayesinde zararlarını son bir şans ile geri kazanabilecek olduklarını açıkladılar.

Asyalı yatırımcılara göre kripto para fiyatlarındaki düşüşlerin etkisi ülkelerinde kripto para ile alışveriş yapılan mağaza sayısını gelecek aylarda yükseliş olmazsa azaltacak, bunun yanı sıra kripto para borsalarının açılış oranlarını hızla düşürecek ve kripto para yatırımcılarının sayısını büyük hızla geriye çekecek iken, ABD’li yatırımcılar biraz erkenci davranarak satış yaptıklarından dolayı Asyalı yatırımcılar kadar zarar yaşamadıklarını belirttiler. Asya ülkelerinde yaşayan ve Güney Kore’deki kripto para yatırımcılarının tamamen Bitcoin’e güvenmeleri sonucunda ortaya çıkan ”kripto paraları herkes almalı” diyen kişilerin doğru bir önermede bulunmadıkları da bu süreçte ortaya çıktı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu