fbpx
Haberler

Kripto Paralardaki Düşüşün Sebebi Ne?

Kripto Paralardaki Düşüşün Sebebi Ne?

Yükseliş trendinde olan dijital paralarda son 2 gündür düşüşler gözlendi. Bu düşüşe çeşitli düzenleme ve kısıtlama getirileceği yönündeki söylentilerinin neden olduğu düşünülüyor.

Dijital paralar yine olumsuz haberlerle düşüşe geçti. 2018 yılına girdikten sonra düzenleme ve kısıtlama haberlerinin ardı arkası kesilmedi. Ancak bu son değer kaybında ‘’Kahin’’ lakaplı Amerikalı Nouriel Roubini’nin iddialarının da etkisi büyük… Roubini, kripto para piyasası için ‘’içi boş bir hayal’’ diye nitelendirdikten sonra dijital paralar bir anda tepetaklak oldu. Piyasa değeri sıralamasında ilk 100 kripto para biriminin 95’i değer kaybetti. Geçtiğimiz günlerde 11.700 dolarlar seviyelerini zorlayan Bitcoin bu düşüşten sonra 10.600 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Kripto Paralardaki Düşüşün Sebebi Ne?

Bir Haberde Güney Kore’den

Bir diğer haber ise Güney Kore’den geldi. Yapılan habere göre kamu görevlilerinin çalışma saatleri içerisinde kripto para alım satımı yapmalarının yasak olduğu ifade edildi. Eğer yasağa uymayıp çalışma saatleri içerisinde al sat yapan çalışanlara, çalıştıkları kurum tarafından ceza kesileceği söylendi. Amerika ve Japonya’dan sonra dünyanın en büyük kripto para pazarı olan Güney Kore’de bu tür yasaklamaların olması bütün piyasa üzerinde olumsuz karşılanıyor.

Dijital para birimleri piyasasında an itibari ile 1500 ün üzerinde coin bulunuyor. Düzenleme ve kısıtlama haberlerinin ardından yaklaşık yüzde 90’ında düşüş eğilimi görüldü. Piyasanın öncüsü olan Bitcoin’de ise son bir gün içerisinde yüzde 6,55 düşüş yaşandı. Bu değer kayıplarından sonra dijital para piyasasının değeri 428 milyar dolara düştü. Bunu yanı sıra sektördeki bir günlük işlem hacmi ise bayağı bir azalarak 17,28 milyar dolara geriledi. Bitcoin, 179 milyar dolarlık piyasa değeri ile sektörün yaklaşık yüzde 42’sini oluşturuyor.

En güncel haberleri Twitter, Facebook ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı