Kripto HaberleriHaberlerKripto Paraları Kontrol Altında Tutamıyorsak Korkmalı Mıyız?

Kripto Paraları Kontrol Altında Tutamıyorsak Korkmalı Mıyız?

Takip et

Kripto paraları kontrol altında tutabiliyor muyuz? Bu sorunun yanıtı belli. Bizler kontrol altında tutamıyoruz. Finans spekülatörleri de kontrol altında tutamıyor. Eğer kripto paraları uzaktan bir butona basarak imha edecek birileri yok ise veya ABD’nin kripto paraları kontrol eden bir gücü olduğu iddiaları doğru değil ise durum cidden vahim olabilir.

İnsanlık tarihi boyunca zengin ve fakirler olarak ayrıldı. Bizlerin hatırlamadığı ve sınırlı bilginin bulunduğu takas yapılan yıllarda bile zengin olanlar her daim fakir insanlara göre bir adım öndeydi. Fakir insanlar hep adalet aradı, zengin insanlar hep adaleti satın aldılar. Bugünde 2019 yılının Mayıs ayında bu durum devam ediyor. Evet bazı dernekler, bazı insanlar bunu reddedebilir, ama ya bizler? Hiçbirimiz bunu gözlerimizle görüp, kulaklarımız ile duyduğumuz için reddedemeyiz. Tarihte kendisine daha fazla adalet sağlaması için yasal olmayan yöntemler kullanıldı, bugün ise yasal olarak fakir kimseler kendilerine güçlü avukatlar ordusu tutamadıklarından davaları kaybedebiliyor, zenginler ise kendilerini güçlü avukatlar ordusu ile savunabiliyor.

Kripto paraları ilgilendiren bölüm ise yine aynı. Zengin ve güçlü insanlar kripto para fiyatlarını yükseltebiliyor, düşürebiliyor. Peki bu insanlar kripto paraları kontrol altında neden tutamıyor? Bunun birçok nedeni var. Kripto paralar tek kişi tarafından kontrol edilebilir ama öncesinde istenmeyen bir sonuç ortaya çıkabilir.

Bugün istenmesi durumunda 10 trilyon dolar parası olan bir kişi 1 trilyon dolarlık kripto para birimi satın alıp (tek kripto paradan yola çıkarsak) o kripto paranın değerini dakikalar içerisinde 10 bin dolardan 1 dolara kadar düşürebilir. Bunun nedeni kripto paraların yatırımcılar tarafından alım ve satımlara göre hareket ediyor olması.

Kontrol edilemiyorsa neden riskli?

Eğer kripto paraları kontrol edecek birileri yok ise risk fazla olabilir. Bugün Avrupa Birliği ve Çin’e bakalım. Avrupa Birliği elindeki varlıkların değerini artırmak için öncesinde düşük fiyatlardan birlik olarak kripto para yatırımı yapsın, Çin ise kripto para yatırımı yapmasın. Daha sonra Avrupa Birliği birlik dışından zengin bir ülke anlaşarak milyarlarca dolar kripto para yatırımı yapmasını istesin. Buraya kadar işler normal görünüyor. Peki ya sonrası? Sonrası şöyle; AB’nin kripto paraları düşük fiyatlardan almasının ardından zengin bir ülkeye kripto para yatırımı yaptırması milyarlarca dolarlık bir yatırımdan söz edildiği için hemen kripto para biriminin fiyatını yükseltecektir ve bu durumda AB parasını belki 50 kat daha yüksek fiyattan geri çekebilir. Bunu kripto para balinaları da zaman zaman yapmaktadır.

Ya terör örgütleri yaparsa?

Bugüne kadar akla gelmemiş olabilir ama son dönemde bazı çerçevelerde buna yakın örnekler Türk kaynaklarda olmasa da yabancı kaynaklarda kendisini ”araştırmacı” olarak tanımlayan kripto para yatırımcısı kişiler bu durumu sorguluyor.

Terör örgütlerinin kripto para yatırımı yapması durumunda ve bu kripto para yatırımını bir anda değerini yükseltecek küçük kripto para birimlerinde yapıp daha sonra 3-4 kat daha fazla para olarak çekmeleri durumunda neler olacağı ve terör örgütünün kripto paralar ile hiçbir açık vermeden kendi kendisini ekonomik olarak güçlendirmiş olacağı belirtiliyor.

ABD’nin durdurabileceğine inanılıyor, tek şans bu mu?

ABD’nin olası bir durumda kripto paraları anında durdurabilecek bir güçte olduğuna inanılıyor. Bu nedenle küresel bir krize sebep olabileceği ihtimali gerçeğe dönüşecek olursa ABD’nin piyasaları durdurabileceği, kripto paralara erişimi sonlandırabilecek kararlar alabileceği ve tüm borsalara müdahale edebileceği iddiası var. Ancak bu iddiaların doğrulanmadığı için devletlerin yakın zamanda belki gizliliğe müdahale olacak olsa da kripto paralarda belirli tutarların üzerindeki işlemler için önlemler alması bazı konularda yüksek kriterde önem taşıyor.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları