Kripto Para

Kripto Paraların Durumu Aşağı Yönlü Mü Gidecek, Yukarı Yönlü Mü?

Kripto paraların son aylardaki durumunu değerlendiren uzmanlar bu durum hakkında kesin konuşamadıklarını beyan etmişlerdi.

Bitcoin veya diğer farklı altcoin yatırımlarının hepsi bir yerde toplanmakta ve hepsi kripto para pazarı ve piyasasını oluşturan bir bütünler. Bir kripto para birimini diğer kripto para biriminden teknik olarak ayırmak mümkün olsa da bir bütün olarak konuşulacak olursa altcoin veya Bitcoin herhangi bir farkı bulunmayan normal ‘kripto para birimleridir’.

Bizim bu konuda aklımızı karıştıran tek konu ‘neden hepsi aynıysa kripto para piyasasında fiyatlar birbirini tutmuyor, neden diğer kripto para yükselirken bir diğerinde düşüş oluyor?’ bunu serbest piyasa ekonomisinden örnek vermemiz mümkün. Bugün 2 döner dükkanı yan yanalar ve farklı isimler ile aynı döneri satış yapıyorlar, birisi kendisini daha iyi reklamını yaparak bugün 100 müşteri alıyor ve 100 dolarlık ürün satıyor ve kasası bugün 10 dolar kar ediyor, diğeri ise bugün kendi reklamını iyi yapamadığı için 50 dolarlık iş yapıyor ve kasasında 5 dolar kar kalıyor. 1. dükkan bugün daha fazla kazanırken, 2. gün diğer dükkan 100 dolardan 10 dolar kar ediyor, diğeri, 50 dolardan 5 dolar kar ediyor ve 2. gün 1. dükkan iyi satış yapamadığı için kasasını daha az kar ile kapatmak zorunda kalıyor.

Kripto paralarda da durum bundan pek farklı değil. Bugün 100 kişi 100 dolarlık Bitcoin satıp alıp, 50 kişi 50 dolarlık Bitcoin satarsa Bitcoin fiyatı artıyor. Ama yarın 100 kişi 100 dolarlık Bitcoin alıp 50 kişi 50 dolarlık Bitcoin alırsa kripto para piyasasında fiyatlar bir anda düşüyor. Ancak 2. gün Bitcoin düşüş gösterme eğilimi yaşasa da altcoinlerin bazılarının fiyatında yükseliş olabiliyor.

Bu arz ve talep meselesine bağlı bir konu olduğundan dolayı yatırımcılar karar verirken bugüne kadar bu konuda bazı soru işaretleri ile yatırım yapıyorlardı. Artık bazı kripto para birimi yatırımcılarının fiyatların arza ve talebe göre değişiklik göstermeye fiyatının belirlendiğini anlaması piyasada biraz yatırımcıların daha doğru kararlara imza atabilmelerine sebep oldu.

Kripto paralar konusunda da analistler bu dönemde alımların doğal olarak artacak olduğunu ve fiyatların yükseleceğini düşünüyor olsa da fiyatların her an düşüş yaşamasının mümkün olabilecek olduğu değerlendiriliyor. Analistler piyasaya gelen talebin ABD merkezli bazı kripto para birimi açıklamalarından dolayı düşebileceğini ancak Asya merkezli kripto para talebinin artmasının ABD merkezli düşen talebi yerine koyabilecek olduğundan emin olmasalarda bir tahmin yürütüyorlar.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu