Kripto HaberleriHaberlerKripto Paraların Geleceği İçin Yasal Düzenlemeler Şart!

Kripto Paraların Geleceği İçin Yasal Düzenlemeler Şart!

Takip et

Washington’dan Brüksel’e kadar tüm dünyada kripto para birimlerinin düzenlenmesi gerektiği artık herkesin bildiği gerçekler arasında yer alıyor. ABD tarafından henüz düzenleme yapılmazken AB tarafından yapılması beklenen düzenlemeler ise henüz sonuç vermiş değil.

AB tarafından öncelikle Fransa tarafından kripto para birimleri için özel yasal düzenlemeler yapılması için adım atılırken, bu adımların başarılı olup olmayacağını zaman belirleyecek. AB’nin kripto para birimlerini 2024 yılına kadar düzenlemesi beklenirken, ABD’nin ise çok daha önce kripto para birimleri ile ilgili yasal düzenlemeler yapabilecek olduğuna dair beklentiler bulunmakta.

Bankacılık Yasaları Geleceğin Göstergesi

ABD tarafından tüm dünyada küresel bankacılığın temelleri özellikle Banka Gizlilik Yasası adı altında 1970 yılında ortaya çıktı. Ardından birçok farklı düzenleme getirildi ve bankaların güvenliğinin sağlanması, tüketicilerin bankalardaki varlıklarının korunması ve daha nice birçok adım atıldı.

2001 yılından sonra bankacılık sistemi birkaç kez güncellendi ve tüm dünya genelinde bankaların uygulaması gereken bazı yükümlülükleri var. Eğer ki bu yükümlülükler uygulanmazsa küresel bankacılık sisteminde yer almaları mümkün olmadığı gibi kapatılmalarına varacak sonuçları-cezaları olabiliyor.

Kripto para birimleri için ise bugün herhangi bir ülkede tüketicileri koruyan bir tane yasa gösterebilir misiniz? Hayır.

Kripto para birimi borsalarının sıkı bir şekilde denetlendiğini düşünüyor musunuz? Büyük ihtimalle hayır.

Kripto para borsasının yarın kapatıp gitmeyeceği veya şifreli cüzdanların CEO ölmesi durumunda açılabileceğine dair ne düşünüyorsunuz?

Bu soruları yanıtladığınız zaman 3 soru için de kesin yanıtlar vermeniz mümkün olmayacaktır. Tam da bu sebeplerle kripto para birimleri eğer yasal açıdan düzenlenirse geleceğinin daha iyi olacağı, daha fazla milyonlara ulaşabileceği ve güvenliğin en üst düzeye çıkacağını söylemek mümkün.

Ancak bugünkü durumuyla kripto para birimlerinin güvenliğinden ve durumundan çok iyi söz edebilmek en azından yasal açıdan bakılacak olursa mümkün olamıyor. ABD ve diğer devletler bu durumun yakından farkında olmasına rağmen düzenlemeler hemen yapılamıyor ve bu düzenlemeler piyasaları etkilememesi gerekiyor. Düzenleyiciler ve yasa yapıcılar bu sebeple kripto para birimlerini düzenlerken sadece borsalar açısından değil birçok farklı açıdan düzenleme uygulamak zorunda kalacaklar ve bu da zaman alıyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları