Kripto Para

Libra, Bitcoin Ve Kripto Paralar: Hayatımızda Ne Kadar Aktif Rol Üstlenecekler?

Kripto para dünyasında neler oluyor?

Kripto para yatırımcıları istediklerini her zaman için bulamayabiliyorlar. Bazen Bitcoin, bazen Libra ve bazen ise altcoinler yatırımcılar için beklenmedik gelişmelere tanık olabiliyor. Kripto para birimi sahibi olan çok sayıda kripto para yatırımcısı fiyatların yükselebilecek olduğunu düşünürken, Libra gibi gelişmeler ise piyasada yatırımcıların beklediği gelişmelere oldukça olumlu yansıyor.

Bitcoin bundan 10.5 yıl kadar bir süre önce yatırımcılara istemeyecekleri kadar fazla kazanç vaat etmeyerek piyasaya çıktı ve asıl amacı da aslında kripto para birimi yatırımcılarına belirli bir kazanç getirmek değildi. Kripto para birimi yatırımcılarına gizli ve güvenilir olarak ödeme yapma seçeneği sunması ile tanındı ve adını o zaman pek duyuramamıştı.

Satoshi Nakamoto Bitcoin’i bir ödeme yapabilmek için kullanılacak farklı araç olarak üretti. Ancak daha sonra değer kazanacak olduğunu da biliyordu. Bitcoin’in bu kadar fazla popüler olacağını ise düşünmüyor olabilirdi. Kesin olmayan bir şey varsa o da kripto para birimlerinin geçmişten günümüze bu kadar fazla insanın ilgi odağına girecek olduğu beklenmiyordu.

Altcoinler bu kadar nasıl gelişti?

Altcoinler yine kripto para piyasasına girdi ve oldukça fazla geliştiler. Bitcoin ile birlikte kripto paraların geleceği de yavaştan çizilmeye başlamıştı ki yatırımcılar kripto para birimi sahibi olmak konusunda çok kez düşündüler ve bugün bile düşünüyor ve ne kadar süre sonra alım yapabilecek olduklarına karar vermekte zorlanıyorlar.

2008 yılında Bitcoin çıkması ile birlikte 2012 yılıda diğer şirketler kripto paraların daha çok tutacak olduğunu düşündüler ve altcoin üretmeye başladılar. Bunun için para ayıran ve bazı reklam çalışmaları yapan şirketler bile oldu. Bugün Bitcoin Cash, Litecoin, Monero gibi kripto paraların daha fazla ön planda olmasının ardında bu çalışmalar bulunsa da reklamların da bu konuda katkısı çok fazlaydı.

Kripto paralar bugün artık gelecekte daha çok insanın kullanacağı bir yatırım aracı oldu ve insanlar bunlara sahip olmak için belirli bir bütçe ayırıyor ve belirli bir yatırım yapıyorlar. Beraberinde bazı kripto para şirketleri sürekli olarak yatırımcıların güvenliği ve gizliliğini daha fazla geliştirecek olan çalışmalar yaparak adlarını duyurmak konusunda adımlar atıyorlar. Bugün olmazsa olmazlar arasında yer almayan Bitcoin binlerce insanın geçim ve kazanç kaynağı olmuş durumda.

Libra ise bu işin geleceği

Libra gibi stablecoinler direkt olarak Bitcoin’e rakip değiller. Ancak Libra ve benzer stablecoinler insanların gelecekte çok daha fazla kullanacak oldukları ödeme ve yatırım araçlarından bir tanesi olacak. Belki Libra herhangi bir değer kazandırmayacak ancak ödeme aracı kullanımı oldukça fazla olacak. Libra’nın bugün bile insanlar tarafından merakla bekleniyor olması, kripto para sahibi olan insanların Libra ile ödeme yapmayı merak ediyor olması ve arkasında dev bir sosyal medya şirketinin bulunuyor olması bu sektörün gelecekte stablecoin Libra ile devam etmesini sağlayabilir. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi Libra asla Bitcoin’e rakip olan bir kripto para birimi olmayacak.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu