Kripto HaberleriHaberlerKripto Vergi Hesaplamanın Üç Adımı

Kripto Vergi Hesaplamanın Üç Adımı

Takip et

Vergilendirme döneminde, kripto para birimlerinin yükselişi ABD’deki katılımcılar için iki ucu keskin bir kılıç gibi görünüyor. Vergi kanunlarındaki değişiklikler zaten yapılmıştı. Bu yıl yürürlüğe giren Kripto Vergi Yasası, uzun zamandır yatırımcılar tarafından takip altında olan bir olay.

Eğer ABD’de yaşıyorsanız vergilendirmenin nasıl işleyeceğini bilmeniz gerekiyor. Bir defter halinde vergi hesabı tutma sistemine başarılı bir şekilde kriptoları da dahil etmek için işte sizlere üçadımda kripto vergi düzenlemeleri…

Adresleri Karıştırmayın

Kripto sistemi, istediğiniz zamanda oluşturduğunuz çok sayıda adresten ödeme alabilmeniz ve gönderebilmenizdir. Bu adreslerin her birini titizlikle takip etmelisiniz. Bu muhasebeciniz için zor gibi görülse de vergi de eksiklik olmaması adına ilk ve en önemli adımdır.

Bir Gelir / Gider Defteri Tutun

Kişisel harcamalarınızı her zaman ayrı bir yerde tutun. İşlemlerinizi mümkün olduğunca açık bir şekilde düzenli defterlere kaydedin ve özellikle kripto paranızı izleyen bir ek defter tutarak saklayın. Her para birimi için bir defter, tarih gibi bilgileri içermelidir; alıcı veya gönderenin adı; gelir, gider veya ticaret olarak muamele edilen toplam para miktarı; işlemin yapıldığı zamandaki değer; işlemlerin içeriği; meydana gelen gelir, gider veya ticareti ifade eden bir not (yani hizmet geliri, belki bir proje adı, vb.)

Yapılan İşlemlerin Ekran Görüntüsünü Alın

Kredi kartı veya banka ekstresi gibi, fiş formundaki işlemlerin tamamlayıcı kanıtlarını da sağlayabilmeniz gerekir. Bunu, özellikle büyük işlemler için yapmanın en iyi yolu, işlemi defterinize kaydetmenin yanı sıra ekran görüntüsünü de çıkarmanızdır.

 

Türkiye’deki yatırımcılar için böyle bi yasa gelir mi ve gelir ise nasıl işler şuan net bir bilgi yok. Ancak ileriki günlerde bütün dünya tarafından kripto paralar bir yatırım aracı olarak kabul görecek ve vergiye tabi olacaktır

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları