Kripto Para

KuCoin Sigorta Fonundan Milyonlarca Dolar Eksildi – Peki Sigorta Fonları Ne Demek?

KuCoin CEO'su Johnny Lyu, kullanıcıların tüm kayıplarının KuCoin sigorta fonundan ödenecek olduğunu açıklamıştı.

KuCoin CEO’su Johnny Lyu, 150 milyon dolarlık siber saldırı sonrasında yaptığı açıklamada 150 milyon dolar değerinde bir siber saldırının sıcak cüzdanları etkilediğini ve bu durumdan sonra hemen yetkili kolluk kuvvetleri ve diğer yetkililer ile iletişime geçtiklerini açıkladı. Yaşanan siber saldırı olayından sonra gerekli adımları attıklarını açıklayan Johnny Lyu, “bu kayıplar sigorta fonumuz tarafından karşılanacak. Bu sigorta fonumuz için çok ama çok küçük bir rakam” dedi.

Dünyanın en tanındık kripto para birimi borsalarından bir tanesi olan KuCoin’in sigorta fonunda ne kadarlık bir birikim olduğu bilinmiyor. Ancak daha önce Binance’de yaşadığı hack vakasından sonra 41 milyon doları sigorta fonundan karşılamıştı.

Herkesin aklında olan soru işareti ise “kripto para borsalarının özel oluşturduğu sigorta fonu nedir?” sorusu oldu.

Sigorta fonu kripto para borsaları özelinde konuşacak olursak borsalar tarafından oluşturulan ve her ay belirli bir gelirin ayrıldığı fon olarak bilinmektedir. Kimi borsalar bu fona her ay gelirlerinin %1’ini ayırabilirken, kimi borsalar ise %10 veya daha fazlasını ayırabilir.

Örneğin Metpa17 (örnek) adlı kripto para borsası bu ay giderler çıkarıldığında net olarak kalan 17 milyon dolarlık kar rakamının 7 milyon dolarını sigorta fonuna atabilir. Bu da gelecekte olası siber saldırılar ve benzer kötü olaylara karşı kripto para birimi borsalarının her an ‘ellerinin altında’ hazır para bulunması ve bu sayede olası yasal sorunlardan kaçınmalarına imkan tanımaktadır. Ayrıca kullanıcılar sigorta fonu olan kripto para birimi borsalarına daha çok güvenmektedirler.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu