BitcoinHaberler

Küresel Ekonomi İçin Birbiri Ardına Uyarı: Bitcoin Nasıl Etkilenecek? Son Olanlar Felaket Habercisi Mi?

JPMorgan analisti Haibin Zhu, Çin'de finansal istikrarın büyük oranda olmasa bile görülebilecek bir düzeyde azalacağını ve %6.0 olan büyüme öngörüsünün %5.6 olarak revize edildiğini açıkladı. 2020 yılı için düşen tahmin 2021 yılı için de %0.1 puan düşerek 5.8'e düşürüldü.

Çin’de başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü devam ediyor. İnsanların büyük bir kısmı karantina alanından çıkamazken, Wuhan’da yaşayanlar ise genel bir karantinaya tabi tutuluyor. Çin hükümeti son günlerde açıklamalarına hız verirken bugün 1 Şubat itibariyle son 1 saat içerisinde birbiri ardına yayılan haberler şöyle:

  • ABD, corona virüs nedeniyle acil durum ilan etti
  • İsveç’te acil durum belirtildi ve ilk kez yeni tip corona virüs görüldü
  • Rusya Enerji Bakanı Novak: “Küresel petrol talebi corona virüs nedeniyle düşebilir, OPEC’le birlikte çalışalım” dedi
  • İran, Çin uçak seferlerini karşılıklı olarak bilinmeyen bir süreliğine yasaklamaya gitti
  • ABD’li Delta ve American Airlines, corona virüs salgınına bağlı olarak Çin uçuşlarını tamamen durdurma kararı aldı

Bu haberler 1 Şubat 2020’de son 1 saat içerisinde gündemde yer bulan gündem haberleri oldu.

Dolar, faiz veya diğer alanlarda yatırımı olanlar ve kazanç elde edenler, kripto para yatırımcıları ve herkes bugünlerde piyasaların bu durumdan nasıl etkileneceği konusunda soru işaretlerine yanıt aramaya başladı. ABD’den yapılan açıklamada salgınla ilgili aşının tespit edilerek bulunduğu ve 3 ay içerisinde kullanıma hazırlanacak olduğu açıklandı. Ancak 3 ay içerisinde her geçen gün biner biner artan salgına yakalananların sayısı ise küresel finans piyasalarında olumsuz büyük bir negatif etkiye yol açmaya başladı.

Çin bilindiği gibi dünyanın ticaret merkezi olarak görülüyor ve Apple, Samsung ve bilinen birçok marka cihazlarının birçoğunu Çin’de üretiyor. Bu salgın durumunun daha geniş çapta büyümesi, sadece Çin’i değil dünyadaki bütün şirketleri ve devletleri de sıkıntıya sokabilecek düzeyde önemli bir sorun olmaya başlamış durumda.

Dolar yükseldi

Euro ve diğer para birimlerinin karşısında yükselen dolar, bugün TL karşısında 6 TL seviyesini geçti ve yatırımcılarına büyük bir kazanç sağladı. Faiz kazancı elde edenler faizlerinin değer kaybedebilecek olduğunu düşünmeye başlarken, bazı ülkelerde hisse senedi yatırımı bulunan kişiler ise özellikle hisse senetlerinin Çin’e ve diğer ülkelere yapılacak satışların taleplerin azalması sonucunda düşebilecek olduğu gerekçesi ile tedirginlik yaşamaya başlamış düzeydeler.

Dolar kuru yükselmeye devam ederken, çok sayıda kripto para yatırımcısı corona virüsünden dolayı olabilecek olası düşüşlerden tedirgin oldu. Bazı kripto para birimi sahiplerine göre fiyatlar tam tersine yükselecek iken, bazı kripto para birimi sahibi kimselerin yatırımlarla ilgili ve yatırımcılarla ilgili öngörüsü ise küresel ekonomide hasar ortaya çıkacağı için kripto para piyasalarında da beklenmedik fiyat dalgalanmalarına sebep olabileceği yönünde.

Corona virüsü tüm dünyada yatırımcıları tehdit ediyor

Yatırımcılar özellikle anlık olarak erişemeyecek ve hemen kullanıma hazır olmayan yatırım araçlarının corona virüsünden dolayı yaşanacak piyasa etkilerinin kısa sürede negatif etkilerinden tedirginler. Bunu engelleyebilecek herhangi bir olumlu üst düzey yetkililerden açıklama olmaması, ABD’nin bu konuda henüz üst düzey bir açıklama yapmamış olması nedeniyle küresel ekonomide gelecek aylarda birçok ülkede Çin etkisi yaşanacağı ve küresel bir kriz yaşanmasının beklenmiyor olsa bile küresel ekonomik problemlerin dozunda büyük ve beklenmeyen bir yükseliş olabileceği görüşü hakim.

Arzı Sınırlı Ürünlerde Yükseliş Bekleniyor

Son dönemde İran ve ABD arasındaki gerginlikte yukarı yönlü hareketlenen Bitcoin fiyatı, artık küresel olaylara  tıpkı altın gibi tepkiler veriyor. Bundan hareketle uzmanlar, altın, gümüş ve Bitcoin gibi arzı sınırlı olan varlıkların geçmişte olduğu gibi bu sorunlardan ötürü ciddi şekilde yükseleceğini savunuyor. Nitekim son olaylardan sonra hem Bitcoin hem de altın fiyatı yukarı yönlü hareket sergileyerek bu tezi doğruladı.

*Bu içerik Bitcoinsistemi.com için özel olarak üretilmiştir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu