Kripto Para

Küresel Kriz Devam Ediyor: DSÖ’ye Soruşturma, Yüzde 80.5 Vergi, Suçlamalar…

Bugün Dünya'da olan bitenler akıllarda soru işareti yarattı ve bazı yatırımların beklenmedik düzeyde değer kaybetmesin yol açtı.

Çin yönetimi suçlu durumunu asla kabul etmeyerek suçu başta ABD olmak üzere diğer ülkelere atmaya çalışırken, Washington’dan bu adımlara sert yanıt geliyor. Trump yönetimi Çin ile tüm ticareti kesme yönünde adım atabileceklerini ve Çin’in ekonomik gücünü kesebilecek olduklarını açıklarken, Pekin hattından gelen açıklamalar ise durmuyor.

Kripto paralar ve diğer altın gibi yatırım araçları aslında bu haberlerden çok fazla etkileniyor ve Washington-Pekin hattında olan her bir gerilim kripto paralara bazen olumlu, bazen olumsuz yansımakta. Bugünlerde yaşanan gerilimler arasında özellikle ekonomik sorunlar yaşamaya başlayan ülkelerin Çin’den tazminat talep etme istekleri ilk sırada gelen konulardan bir tanesi.

Bugün ise ABD’nin DSÖ’ye yönelik açıklamaları Pekin hattında ana kriz maddesini oluşturdu. Pekin yönetimi ABD yönetiminin 30 gün içerisinde DSÖ tarafından kapsamlı reformlar yapılmaz ise kalıcı olarak fonları durduracağını açıklayan ABD’yi “Çin’e suçlamayı yıkarak DSÖ’de reformlar yaptırmak” amacı ile hareket ettiğine değindi ve tepki gösterdi.

SARS’ı Siz Yaymıştınız Tepkisi!

Çin yönetimine bir tepki de uluslararası internet kullanıcılarından geldi. Dünya’da en büyük 5 virüs salgınından en az 3 tanesinin Çin’den çıktığına, bunun olmaması gereken adımlar atılması, olmaması gerektiği şekilde tüketim yapılması ve devlet yönetiminin gerçekleri her zaman gizliyor olması gerekçe olarak gösterildi.

2002 yılında SARS salgınının yine Çin’den çıktığına, Kara Veba’nın yine Çin’den yayıldığına değinen kullanıcılar, Pekin yönetiminin uzun yıllardır karanlık bir hanedan olmaya devam ettiğine değindiler.

Pekin’e yönelik tepkiler bununla da sınırlı değildi. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, salgından sonra ülkesinin tarafsız kimseler tarafından salgının nereden çıktığı ile ilgili değerlendirilmesine onay vereceklerini açıkladı. Ancak salgının bugün nereden çıktığının zaten ABD tarafından biliniyor olduğu kesin. Aynı zamanda Şi yönetimin bu konuda da bir tepki geldi. Şi yönetiminin tüm delilleri kararttığını, ilk corona virüsü bildiren doktorun şaibeli bir şekilde öldüğünü ve bu durumun ardında yine Pekin yönetiminin ‘tutarsız’ adımları olduğuna değinildi.

Ticaret Kesilirse Kripto Para Madencileri Bile Batar

ABD’nin 500 milyar doları aşan Çinle ticareti kesme yönünde girişiminin ilk etapta her iki ülkeye zarar verebileceği, ancak zaten corona virüsü salgınından dolayı sınırsız dolar basma düşüncesinde olan ABD’nin bu zarardan kısa süre içerisinde kendisini kurtarabilecek iken, Çin’in dünyadaki gücünü büyük ölçüde engelleyebileceği belirtiliyor.

Böylesi bir durumda Çin’de kripto para madencileri de dahil olmak üzere tüm sektörlerde büyük buhranlar yaşanması, buna bağlı olarak diğer AB üyesi ülkeler ve Avustralya gibi ülkelerin Çinle ticareti tamamen kesmesi de uygun adımlar olarak görülüyor.

Aynı zamanda bugün Çin Ticaret Bakanlığı’nın DSÖ’nün soruşturulmasına katkı vermesinden dolayı Avustralya’ya uyguladığı %80.5 oranında arpa vergisinin 2 milyar dolarlık zarara sebep olacağı, bunun bir ‘suçluluk psikolojisi’ hareketi olduğu iddia edildi.

Çok sayıda Avustralya vatandaşı Binance isimli kripto para borsasını Çin merkezli düşüncesi ile kullanmayı keseceklerine değinirken, birçok Avustralyalı ve diğer ülkelerden insanlarda Çin merkezli şirketlere ait ürünlerin alınmaması, bunların hepsinin Pekin’e destek veren adımlar olduğu kampanyaları düzenliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu