Haberler

Kurulan Bitcoin ATM’si Sayısı Mayıs Ayında Büyük Düşüş Gösterdi: Nasıl Yorumlanmalı?

Küresel çapta kurulan Bitcoin ATM'si sayısı önceki döneme göre büyük bir düşüş gösterdi. Peki bu veri nasıl yorumlanmalı?

Bitcoin (BTC) ATM’leri kullanılmaya başlandığından bu yana, kuruldukları ülkelerde önemli bir araç olduğunu kanıtladı. Yatırımcılar bu makineler sayesinde cüzdanlarına kripto varlık ekleyebiliyor ya da kripto varlıkları karşılığında nakit elde edebiliyor.

2022 yılının ortalarına yaklaştığımız şu günlerde, bu yıl BTC ATM’leri için iyi geçmiyor gibi görünüyor. Mayıs ayı boyunca dünya genelinde yalnızca 202 yeni BTC ATM’si kuruldu. Bu sayı, son üç yıldır hiç bu kadar düşük olmamıştı.

Ocak ve Şubat 2022 ayları boyunca ise dünya genelinde toplam 1.817 kripto para ATM’si kuruldu. Geçtiğimiz yıl aynı periyotta kurulan 2.435 kripto para ATM’si ile karşılaştırıldığında bu aylarda da %25 düşüş gözlendi.

İnsanlar Bitcoin ATM’lerine Olan İlgisini Kaybediyor mu?

Bu, kripto para ATM’lerine olan talebin azaldığına ve insanların Bitcoin işlemleri yapmak için alternatif yöntemler aradığına dair bir ipucu veriyor olabilir.

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında aylık olarak 2.037 adet BTC ATM’sinin kurulması ile birlikte bu alanda yeni bir rekor kırılmış ve bir dönüm noktası aşılmıştı.

Bitcoin ATM’leri, Bitcoin ticaret platformlarının çoğunun talep ettiği zaman alıcı ve anonimlik idealinin zıttı Müşterini Tanı (KYC) süreçlerinden geçmeden BTC ticareti yapmak isteyen kripto para yatırımcıları arasında popüler olarak biliniyor.

Amerika Birleşik Devletleri Hükümet Sorumluluk Ofisi (GAO) dahil olmak üzere çok sayıda uluslararası kuruluş, BTC ATM’leri için yasaları sıkılaştıran önlemler açıklamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri dünyadaki 37.826 kripto ATM’sinin yüzde 88’ine ev sahipliği yaparken, Avrupa’da ise küresel sayının %3.8’ini oluşturan 1.420 ATM bulunmakta.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu