Haberler

Kuzey Kore 1.5 Milyar Dolarlık Çaldıkları Parayı Kripto Para İle Akladı

NK News raporu ortaya çıkardı.

BM tarafından özel olarak hazırlanan ve henüz yayınlanmayan raporlarda da yer aldığı bildirilen iddialara göre Kuzey Kore yönetimi 1.5 milyar dolarlık kara parayı kripto para birimlerini kullanarak akladı. Raporlara göre Kuzey Kore yönetimi sadece kripto para saldırganlığı ile sınırlı kalmıyor, her türlü fon ve güvensiz kumar platformlarını hedef alıyor ve buradan diğer ülkelerdeki yatırımcıların fonlarını Lazarus ve benzer devlet bünyesinde görevli siber saldırganlar aracılığıyla çalıyor.

Birleşmiş Milletler ve Amerikan yönetimi, Pyongyang yönetiminin bu adımlarının önüne geçmek için hareket ederken, özellikle Kim rejiminin adımlarının yakından izlendiği, ülkenin internet altyapısının yetersiz olmasına rağmen çok fazla bu tür işler için kullanıldığını bildiklerini belirtiyor.

1.5 Milyar Dolar Akladılar

Siber saldırganların devlet bütçesine 1.5 milyar dolarlık para aktarmak için son dönemde gizlilik odaklı altcoinler başta olmak üzere belirli güvensiz kripto para borsaları üzerinden transfer yaptıkları ve bu sayede kripto paraları saklayabildikleri belirtiliyor. Ancak Kuzey Kore yönetiminin güvensiz veya az güvenli kripto para borsaları üzerinden taşıdığı-akladığı bu kripto para birimlerini aktif olarak ülke içerisinde de yatırımlar ve benzer konularda kullandığı belirtiliyor. Ülkede özellikle demokrasi ve benzer yönetim anlayışı olmadığı için paranın çoğunun Kim rejimine gittiği ve Kim rejimi tarafından istenildiği gibi kullanıldığı belirtiliyor.

Aklanan paralarda en çok gizlilik odaklı altcoinlerin kullanılıyor olması diğer devletlerin bu konuda harekete geçmesine sebep olabilir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başa dön tuşu