Haberler

Lisa Ellis: Bitcoin, Ödeme Sağlayıcılarının Başına ‘Bela’ Olacak!

Analist Lisa Ellis.

Kripto paraların gelecekte ödeme sağlayıcılarının başına ‘bela’ olacağını düşünen analist Lisa Ellis, ödeme sağlayıcılarının gelecekte Bitcoin nedeniyle bazı sorunlar ile karşı karşıya kalabilecek olduklarını ve ödeme sağlayıcılarının Bitcoin’e karşı bugün rakip iken, gelecekte rakip olamayabilecek olduklarını açıkladı.Lisa Ellis, kripto para birimi Bitcoin’in Visa ve MasterCard’a rakip olduğunu, gelecekte kullanım alanlarının artması ile birlikte Visa ve MasterCard’ın ödeme sağlayıcı platformlar olarak bazı sorunlarla karşı karşıya kalabilecek olduklarını açıkladı.

Bitcoin, tüm dünyada en fazla kullanılan ödeme araçlarından birisi değil, en fazla tercih edilen yatırım aracı değil ancak bu henüz sadece şimdilik geçerli. Geleceği hakkında kripto para birimlerinin tercih edilebilirliğinin artması, mağazalar ve dükkanlar tarafından kabul edilmeye başlaması, su ve kahve alırken ödeme tercihi olarak Bitcoin kullanılmasına izin verilmeye başlaması ve birçok mağaza ve dükkanda kullanılabilir ödeme seçeneği olması ile birlikte yatırımcıların ilgisini çekecek ve yatırım aracı olmasa da ödeme aracı olarak kredi kartı ve nakit ödemeye oranla daha fazla kullanılabilecek. Bitcoin kullanımının artması ile ödeme sağlayıcılarının işleri daha da zor olabilir.

Ödeme platformlarının büyük bölümü 100 dolarlık bir işlemden aldıkları en az 3 dolar kadar ücret komisyonu ile ödeme yapan kişilerin tepkisini çekiyor. Haklı da olsalar, ödeme yapan kişiler 3 dolarlık komisyon ücretinin çok olduğunu düşünürken, ödeme sağlayıcıları ise bu konuda gelir ve gider dengesi olduğunu ve bu nedenle komisyon ücretlerinin yıllık düzenli olarak en az 1 kez veya bazen farklı zaman aralıklarında değiştirildiğini ifade ediyorlar.

Kripto para sahipleri ise Bitcoin’den alınan komisyon ücretleri nedeniyle kripto para borsalarına tepki gösterirken, kripto para borsalarının her bir müşterisine ayrı fiyat sunması ve zamana, işleme ve işlemin boyutuna göre komisyon alıyor olmaları nedeniyle eleştiriliyorlar. Bitcoin kullanımının ödeme sağlayıcısı Visa ve MasterCard’a yakın zamanda rakip olamayacak olduğunu düşünen uzmanlar, yakın zamanda değil ancak uzun vadede Bitcoin’in Visa ve MasterCard’a rakip olabileceğini, gelecekte Bitcoin’in bu ödeme sağlayıcılarına karşı rakip olabilecek olduğunu açıkladı.

Bitcoin rakip olacak mı?

Bitcoin’in farklı kripto para yatırımcıları ve kripto paraları ödemeler için kullanmak isteyenlere gelecekte bir seçenek sunup sunmayacak olduğunu anlamak mümkün değil. Henüz yeterli yatırımcı olmaması ve yeterli seçenek sunulmuyor olması nedeniyle Bitcoin sahiplerinin kısa ve uzun vadede yatırımlarını kullanarak ödeme yapıp yapamayacak oldukları kesin değil. MasterCard ve Visa’nın ABD merkezli olması ve tüm bankalar tarafından altyapı olarak kullanılıyor, her ay milyarlarca dolar komisyon ücretinin her bir işlemde ayrı ayrı ödeniyor olması, güvenliğinin %100 kanıtlanmış ve garantili olması nedeniyle ödeme yapan tarafların (bizlerin) güvenliği için önemli, devletler için ayrı önemli bir konu.

Bu nedenle Bitcoin’in gelecekte kesin olarak bu ödeme sağlayıcılarına karşı rakip olup olamayacak olduğu konusu biraz merak, biraz belirsizlik nedeniyle kısa vadede belli olacağa benzemiyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu