Haberler

Lübnan’da Kriz: Hükümet Hesap Sormaya Hazırlanıyor!

Lübnan'da halk ciddi bir ekonomik kriz ile karşı karşıya.

Lübnan’da son 1 yıl içerisinde giderek artan ekonomik kriz ülkede vatandaşları artık bıktırdı. Lübnan vatandaşları ülkelerini terk etmeye başlarken, hükümetten yapılan açıklamalarda ise ülkede yaşanan krizin çözülmeye çalışıldığı, yapılacak tüm çalışmalarda bankacılık sistemini daha da güçlendirme alanında adımlar atıldığı açıklandı.

ABD ile ilişkileri pek de iyi olmadığı bilinen Lübnan’da yaşanan ekonomik krizin boyutu giderek artarken, halk ise 15.000 doları bulan Bitcoin fiyatına rağmen iç piyasada Bitcoin almaya devam ediyor. 10.000 doların altında seyreden Bitcoin fiyatına rağmen yerli Lübnan borsaları ülkede kripto para birimi Bitcoin’i 15.000 ve 20.000 dolar aralığında satışa sunuyorlar.

Varlıkları Kaçırmak İsteyenler Cezalandırılıyor

Ülkede başta zengin iş insanları olmak üzere, varlığı bulunan birçok kişi bankalar yoluyla varlıklarını yurtdışına götürmek ve korumak istiyor. Ancak bankalar bu kişileri derhal hükümete bildiriyor ve hükümet bu kişileri yargı önünde cezalandırıyor. Baskıcı bir finansal rejim uygulayan Lübnan hükümeti, bu konuda vatandaşların yurtdışına para kaçırmasını engellerken, bir yandan ise ülkede vatandaşların tepkileri ile karşılaşıyor.

ABD’den demokrasi ve özgürlük adına yardım bekleyen çok sayıda Lübnan vatandaşı, ülkelerinin mevcut hükümet ile kurtarılamayacağını, demokratik değerlerin, özgür finans sisteminin ve insan haklarının ülkede çok ciddi hasar gördüğünü belirtiyor.

Ülkedeki zengin iş insanları ise son dönemde paralarını yurtdışına kaçırmak için mevcut varlıklarını kripto para birimi borsalarına aktarıyor, ardından ise en uygun kripto para birimi ile varlıklarını yurtdışı borsalarına göndererek daha sonrasında ülkelerini terk ediyorlar.

‘Hükümet İstifa Etmeli!’

Ülkedeki kaynaklar hükümetin bu sorunun içerisinden çıkamayacak olduğunu, 1 yıldan daha uzun süreden beridir ekonomik olarak ve finansal varlıklarının kısıtlandığına dikkat çekiyorlar. Bu durumun dolar karşısında ülke parasının değer kaybetmesine neden olduğunu dile getiren Lübnan halkı, kripto paraların tek çare olabildiğini düşünüyorlar.

Hükümetin derhal istifa etmesi gerektiğine işaret eden Lübnan halkı, ülkede yaşanan siyasi ve finansal krizin sorumlularının cezalandırılacağını belirten hükümetin artık daha fazla yerinde duramayacağını, bunun ülkeye yeni yatırımcıların gelmesine engel olduğuna işaret ediyor.

ABD’den Lübnan ile ilgili açıklama yapılmazken, ülkede yaşanan ekonomik krizin ancak mevcut hükümetin değişimi ve IMF veya ABD’den borç alınması ile çözülebileceğine inanılıyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu