Ana SayfaHaberlerMali'de Askeri Darbe İddiaları: Ülkeden Haber Alınamıyor!

Mali’de Askeri Darbe İddiaları: Ülkeden Haber Alınamıyor!

Takip et

Tüm dünya son dönemde diktatörlük tartışmalarının yaşandığı Avrupa’nın yanıbaşındaki ülke Belarus’u konuşurken, beklenmedik bir haber Afrika kıtasından geldi. Mali’de askerlerin yönetime el koyduğu ve darbe yaptıkları iddia edilirken, Moskova hattından gelen haberlerde ülkeden haber alınamadığı yönündeydi.

Tüm dünya Mali’de neler olup bittiğini sorgularken ne Paris yönetimi, ne de açıklama yapması beklenen Washington yönetiminden bir haber alamadı. Fransa’nın özellikle Afrika ülkeleri üzerindeki büyük etkisine rağmen Paris yönetiminin herhangi bir açıklama yapmaması ülkede durumun ne olduğu konusunda daha fazla soru işaretleri oluşturdu.

Özellikle Mali yönetiminden de herhangi bir açıklama yapılmadığı, üst düzey hükümet yetkililerinin neden açıklama yapamadıkları konusunda soru işaretleri basında yer aldı.

Eylemler Sürüyordu

Ülkede yaşanan sorunlar nedeniyle çok sayıda insan zaten aylardır eylemlerine devam ediyordu. Bugün askeri darbe iddiaları sonrasında ülkeden pek haber alınamazken, özellikle fakir bir ülke olmasına bağlı olarak internet erişimi ve benzer konularda sorunlar olduğu belirtildi.

Güncelleme, BBC: Başbakan ve Cumhurbaşkanı Alıkonuldu!

BBC News tarafından doğrulanan habere göre ülkedeki üst düzey hükümet yetkilisi Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın askerler tarafından alıkonulduğunu doğruladı. Birkaç dakika önce Paris yönetimi daha önce sömürgesi olan Mali ile ilgili olarak “Bu ciddi olayı şiddetle kınıyoruz, Mali askerleri kışlalarına geri dönmeli, bunu istiyoruz!” açıklamasında bulundu.

Mali’de özellikle askeri darbenin başarılı olup olmayacağı büyük merak uyandırırken, Fransa’nın ülkede bazı İslamı terör örgütlerine karşı asker bulundurduğu belirtiliyor. Bu askerlerin ülkede herhangi bir şekilde isyancı askerlere müdahale edip etmeyecekleri ve Fransa’nın güvenlik güçlerini harekete geçirip geçirmeyeceği merak konusu. Bazı Afrika toplulukları askerlere kışlalara geri dönmesi çağrısında bulunurken, ülkedeki çok az sayıda yatırımcının ise kripto para varlıklarını farklı ülkelere aktardığı iddia ediliyor.

Darbenin başarılı olması durumunda mallara veya hizmetlere yönelik bir önlem uygulanıp uygulanmayacağı bilinmezken, özellikle de ülkede az sayıda kripto para yatırımcısının güvende kalabilmek için olayların başladığı ilk saatlerde mevcut Bitcoin ve altcoin varlıklarını farklı ülkelerdeki borsalara ve çevre ülkelerdeki kripto para borsalarına aktardıkları belirtilmekte. Çevre ülkelere erişimin kolay olması bir güvence olarak görülüyor olabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları