AnalizBitcoin

McAfee’nin 2 Milyon Dolar Hayalinin Gerçeklik Payı Var MI?

John McAfee yaptığı açıklamalar ile genelde kripto para toplumunun tepkisini çekiyor

Nexo

Kripto para piyasası hakkında yaptığı açıklamalar ile sık sık gündeme gelen hatta çoğu kişi tarafından “bu adam delirmiş” sözleri ile eleştirilen McAfee güvenlik şirketinin sahibi John McAfee, Bitcoin ile ilgili yine öngörülerde bulunuyor. Bu öngörüler içerisinde yaptığı en çılgınca tahmin Bitcoin’in 2 milyon dolar olacağı.

Her ne kadar şu anda değil 2 milyon dolar 100 bin dolar gibi bir rakam bile Bitcoin için hayal gibi gözükse de bazı çevreler McAfee’nin haklı olabileceğini savunuyor. Peki bu çevreler hangi gerekçelerle 2 milyon dolar ütopyasını savunabiliyor?

  • Bitcoin’in arzının kısıtlı olması: Bitcoin algoritması gereği sadece 21 milyon adet üretilebilecek. 3 milyon Bitcoin daha üretilmesi durumunda artık BTC üretimi duracak ve toplamda 21 milyon adet Bitcoin piyasada dolaşacak. Bu da kısıtlı bir arz olacağı için fiyatı ciddi oranda arttırabilir. Zira dünyada az olan şey her zaman değerlidir.
  • Bitcoin yarılanma olayları: En yakını Mayıs 2020’de olacak ve daha önce de olmuş olan bu yarılanma olayıi madencilerin aynı işlem gücü ile yarı oranında Bitcoin elde etmesi manasına geliyor. Şu anda bir blok ödülü 12.5 BTC iken bu sayı Mayıs 2020’de 6.25 oranına düşecek. Algoritmada zaman zaman bu yarılanma olayları olacağı için arz azalacak ve Bitcoin’in fiyatı devamlı yükselecek.
  • Merkez bankaları Bitcoin rezervi tutabilir: Bazı iddialara göre dünyadaki büyük merkez bankaları nasıl ki dolar, elmas, altın gibi rezervler tutuyorsa ilerleyen dönemlerde Bitcoin rezervi de tutabilir.
  • Kurumsal yatırımcının piyasaya girmesi: Dünyada 30 ila 50 milyon kişi arasında kripto para kullanıldığı tahmin edilse de piyasa hacmine bakıldığı zaman, kripto paralar diğer piyasalara göre hala çok küçük. Kurumsal yatırımcıların bu piyasayı benimsemesi ile fiyat ciddi oranda artabilir.
  • Regülasyonlar: Bitcoin’in 2020 senesi içerisinde regüle edileceği ve artık bir emtia ya da bir para birimi olarak resmen görüleceği gündeme geliyor. Bunun olması durumunda dünyada Bitcoin ve diğer kripto para birimleri güvenilir olmakla beraber daha fazla tanınacak ve kullanılacaktır.

En güncel haberleri Twitter ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Android Uygulamamız ile anlık fiyat takibi yapabilir ve alarm kurabilirsiniz.
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı