Kripto HaberleriHaberlerMeksika Merkez Bankası'ndan Kripto Genelgesi!

Meksika Merkez Bankası’ndan Kripto Genelgesi!

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Meksika Merkez Bankası yakın zamanda ülkede kripto para biriminin kullanımını ve hizmetlerini yönetmek için bir takım kurallar yayınladı. Banxico bankası, Federasyonun Resmi Gazetesinde Cuma günkü mali teknoloji kurumlarının (ITF’ler) düzenlenmesi için kripto ile ilgili hükümlerin detaylandırıldığı bir genelge yayınladı.

Kripto borsalarından birinin CEO’su Tomas Alvarez Volabit, son yönetmeliklerin ülkede faaliyet gösteren kripto borsalarında belirsizliğin nasıl gölgede kalacağına yön verecek olduğunu açıkladı.

Bir yıl önce, fintech şirketlerini düzenleyen bir yasa Meksika Kongresi tarafından kabul edildi. Bu yasa, kullanıcıların fiili parasını veya kripto para birimlerinin (çoğu broker ve takas iş modelinin bunu gerektirdiğini) elinde tutan hizmetlerin, SEC’in Meksika eşdeğeri (CNBV) tarafından verilen bir lisansa başvurması gerektiğini şart koşuyor.

Tomas, geçen yıl yayınlanan aynı Fintech yasasının Meksika Merkez Bankası’na, hangi kripto para birimlerinin halka sunmaya uygun olduğunu belirleyen ikincil bir yasa çıkarması gerektiğini açıkladı.

İkinci yasanın son tarihi bu hafta için geçerliydi ve bu nedenle merkez bankası geçtiğimiz Cuma günü düzenlemesini gündeme getirerek bu düzenlenmiş finans şirketleri tarafından halka yeni bir yasa sunulmayacağını ilan etti.

Catch-22 Senaryosu Nedir?

Merkez bankasının Cuma günü yayınladığı genelge, finansal kurumların yalnızca merkez bankasından önceden yetkilendirilmiş dijital varlıklar ile işlem yapabildiklerini belirtir. Bununla birlikte, genelgenin diğer kısmı, doğrudan müvekkillerle doğrudan ilgilenmek veya herhangi bir nakil veya gözaltı hizmeti sunmak için hiçbir borsa veya kurumun yetkilendirilmeyeceğini açıkça göstermektedir.

Tomas, genelgenin belirsiz olduğunu ve ne yapmaya yetkili olduklarını ya da ne yapamayacağını açıkça tanımlamadığını açıkladı. Kendisi ile çelişkili ve pek bir anlam ifade etmediği belirtilen genelgenin genellik yatırımcıları etkilemesinin pek mümkün olmayacağı tahmin ediliyor.

Meksika’da alınan karar ülkede bazı sorunlara sebep olabilir ve karmaşaya sebep olabilir. İnsanların kripto para ve Bitcoin hakkında ne düşünecek olduklarını etkileyebilecek bu kararlar sonucunda Meksika Merkez Bankası bazı tepkilerin odağında kalabilir.

Genelgenin Belirsizliği Oldukça Kafa karıştırıcı

Ancak, Meksika Merkez Bankası tarafından yayınlanan genelge 5 Haziran’a kadar kamuoyu ile istişareye tabi, ancak Alvarez aksini belirtti. Genelgenin geçen Cuma günü yürürlüğe girmesinden bu yana yürürlükte olduğunu, ancak daha kafa karıştırıcı olanın sadece düzenlenmiş fintech firmaları için geçerli olduğunu ve Meksika’da herhangi bir düzenleme yapmadıkları için düzenlenmiş bir fintech firması olmadığını söyledi. Hangi firmaların düzenlenmiş fintech firmaları kategorisine girdiğini bilmeyen ülkedeki insanlar, bu genelgeye açıklık getirilmesini istedi.

Alvarez, şu anda ülkede faaliyet gösteren fintech firmalarına, devletten lisans alınması için gerekli talimatlar devlet tarafından açıklanana kadar hükümetten özel taviz verildiğini söylüyor. Alvarez, bu durumun sona ermesi için 6 ay daha süreceğini düşünüyor.

Meksika Merkez Bankası tarafından genelge hakkında daha sonradan herhangi bir basın açıklaması yapılmadı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları