BitcoinHaberlerKripto Para

Nakit Para Kullanımının Azaltılması Bitcoin Kullanımı Arttıracak

Dünyada bazı şehirler ve ülkeler nakit para kullanımını sınırlandırmak ve bunun yerine dijital olarak paraya geçiş yapmak istiyorlar.

ABD dahil olmak üzere birçok ülkede para birimleri artık dijital olarak banka ve kredi kartları üzerinden elde ediliyor ve insanlar 1 su parasını bile tek tıkla ödeyebiliyorlar. Türkiye’de de bir süredir özellikle şirketler tarafından her çalışanın maaşının banka kartına ödenmek zorunda olması ile dijitale karşı olan çalışanlar bile banka kartlarını nakite oranla daha fazla kullanmaya başladılar. Hükümet tarafından yapılan bu düzenlemeler sayesinde banka kartlarının kullanım oranı artarken vatandaşlar daha fazla bilinçlendirilmiş oldu. Çok sayıda insan parasını bankadan çekebilir, nakit kullanımının yerini banka kartına bırakabilir hale getirildi.

Ancak henüz Türkiye’de nakit kullanımı hala büyük bir yer kaplıyor ve insanlar nakit parayı kullanmaya devam ediyorlar. Özellikle son yıllarda gasp ve hırsızlık olaylarının inanılmaz bir şekilde artmasından sonra birçok kişi parasını banka kartı ile harcamayı daha güvenli ve daha doğru bir seçenek olarak görürken, bazı ülkelerde nakit kullanımının giderek daha çok kısıtlanması öngörülüyor. Japonya’da geçtiğimiz günlerde yapılan düzenlemelerde hükümet nakitte satış vergisini %10 seviyesine çekerken, dijital ortamda yapılan satışlarda ise vergi indirimi getirdi ve dijital olarak para kullanımının daha fazla teşvikini sağlamış oldu.

Nakit kullanımı azalıyor

Nakit paranın kullanımının giderek daha çok azalıyor olması insanların banka kartlarına daha fazla talep göstermesine sebep oluyor. Banka ve kredi kartlarının bu kadar çok talep gördüğü bir ortamda kazanan taraf hem vatandaşlar, hem ekonomi oluyor. Kayıt dışı paranın engellenebilmesi açısından özellikle Türkiye gibi ülkelerde bu tür adımlar çok önemli görülmekte. Resmi olarak nakit paranın durumu ve nereden geldiği gibi konuları tespit etmek mümkün değil ancak dijital ortamda bunu tespit edebilmek kısa süre içerisinde devletler için olası beklenmedik yasal bir durumda mümkün olabiliyor.

Nakit kullanımının azaltılması için yapılan her bir girişim dijital para birimlerinin de daha fazla hızlı gelişmesine katkı sağlamakta. Zira yapılan birçok çalışmada kripto para birimlerinin geçmiş 10 yıla oranla bugün daha fazla sayıda insan tarafından aktif olarak kullanıldığını ve daha fazla sayıda insanın kripto paraya sahip olma isteği olduğunu gösterir nitelikte.

Kripto para yatırımcılarının kazanç beklentisi olması ve dijital paralara olan ilginin giderek daha fazla artıyor olması devletlerinde bu konularda bazı girişimlere adım atmasını sağlayan detaylar arasında yer almakta.

Gelecekte bankalar yerine dijital paralar olabilir

Gelecek birkaç yıl sonra bankalar yerini dijital para borsalarına bırakabilir veya bankalar inovasyon ile birlikte kendi dijital paralarını üretebilir, bunlar için müşterilerine garanti verebilir ve bu sayede eldeki müşteri sayısını büyük oranda korumayı sağlamaya başlayabilirler. Bankaların kendi dijital para birimlerini üretmesi zaten gelecekte beklenen bir gelişme iken yatırımcılarında bu konuda 7 gün 24 saat ödeme yapabilecekleri ve tüm dünyaya çok uygun komisyonlar ile para gönderebilecek oldukları bir dijital parayı tercih etmemesinin imkanı yok. Kripto para yatırımcıları bu sebeple gelecekte bugünden yatırım yaptıkları için kendilerini daha çok şanslı hissedebilirler.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu