Haberler

Nükleer Tesislerin Güvenliği Sorgulanıyor: Madencilik Tesisleri Patlatabilir Mi?

Nükleer tesislerde özellikle Rusya'da madencilik haberleri 2019'da sık sık gündeme geldi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, nükleer potansiyele sahip olan ve elinde nükleer füzeler bulunan ülkelerin güvenlik önlemlerine en üst düzeyde dikkat etmesi gerektiğini bildiriyor. Ancak nükleer tesislerde yaşanan skandallar geçtiğimiz sene ABD dışında tüm bazı ülkelerde gündeme geldi ve özellikle 2. büyük nükleer füze gücüne sahip Rusya bu durumdan etkilenen ülkeler arasında 1. sıradaydı.

Rusya’da nükleer tesislerde %100 güvenlik uygulandığı iddia edilirken, tesislerin kameralar ile izlenmiyor olması, bu kameraları takip eden bir uzak yetkili olmaması tesis çalışanlarının nükleer füzelerin üretildiği, nükleer enerjinin üretildiği bu tesislerin güvenliğini ‘madencilik uğruna’ riske soktu.

Madencilik cihazları tesisleri havaya uçurabilir!

Son günlerde 2020 yılında Rusya ve ABD’nin nükleer tesislerde daha fazla etkili çalışmalar yapabileceği gündeme geliyor. Ancak bu tesislerde yapılan çalışmaların nasıl sonuçlara sebep olabileceği konusunda ise soru işaretleri mevcut.

Özellikle Rusya’nın bu sene bu tür haberler ile gündeme gelmesi durumunda ABD yönetiminin tepkisini çekebileceği, tesislerin güvenliği konusunda Rusya halkının ‘alay’ konusu olabileceği ve uluslararası uyarılar alabileceği bile gündeme gelmeye devam ediyor.

Madencilik cihazlarının aşırı ısı ve enerji kullanımı sonucunda olası bir patlama durumunda nükleer tesislerin havaya uçması, açığa çıkacak radyasyonun insan canına ve çevreye büyük zararlar verebilmesi mümkün. Nükleer tesislerde cep telefonlarının bile bazı bölümlerde kullanılmaması gerekiyor ve içeride görevli olanlar asla cep telefonları ile belirli bölümlere giremiyorlar.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu