HaberlerKripto Para

OKEx’in Kurucusu Tutuklandı! – Piyasalarda Endişe Hakim! – Borsalarda Şaşırtan Kullanım Şartları Detayı!

OKEx adlı kripto para birimi borsasının kurucusu Star Xu çıkan haberlere göre 1 hafta önce polisle görüşme yaptı ve tutuklandı.

Bugün Türkiye saatiyle sabah saatlerinde OKEx kripto para birimi borsasının bir yöneticisinin sorgulamaya alındığı ve hakkında tutuklama emri olduğu haberleri piyasaya düşmüştü. Piyasalarda deprem etkisi yaratan bu haberden saatler sonra ise OKEx borsasının kurucusu olan Star Xu’nun tutuklandığı haberleri yayınlandı.

Yerel medyaya göre borsanın kurucusu 1 hafta önce polisle görüştü ve o tarihten itibaren sağlık uygulaması kayıtlarında hiçbir şekilde güncellenme olmadı. Bu durum Star Xu’nun tutuklandığı iddialarını daha fazla güçlendirirken, özellikle sağlık uygulanmasında güncellenme olmamasının telefonunun elinden alınarak tutuklandığına işaret ettiği belirtiliyor.

OKEx: Hizmetleri Askıya Alabiliriz. Sözleşmelerimizde Bu Var.

OKEx, kripto para birimi borsasından bu sabah saatlerinde yapılan açıklamada özel anahtar sahibinin yetkili güvenlik güçlerince sorgulandığı ve bu nedenle para çekme ve para yatırma işlemlerinin kapatıldığı doğrulanmıştı.

Ancak kripto para birimi borsasında milyonlarca dolar değerinde varlığı bulunan yatırımcılar ise bu durumdan dolayı eğer ki ani düşüş ve yükselişler olursa yaşanacak olan zararı kimin telafi edeceğini sorgulamaya başlamıştı.

OKEx’ten yapılan yazılı açıklamada bu durumun kullanıcılar tarafından kabul edildiği şu ifadelerle açıklanmıştı: “OKEx, hizmeti değiştirebilir ve/veya hizmeti herhangi bir zamanda önceden bildirimde bulunarak veya bulunmayarak kesintiye uğratabilir, askıya alabilir veya sonlandırabilir.”

Bu sözleşme şartları kripto para birimi borsalarına dönük olarak çok ciddi güvenlik endişesine sebep oldu. Bankalara oranla çok daha güvensiz olduğu zaten bilinen ve daha önce en büyükleri bile hacklenen kripto para borsalarının güvenliği için hükümetlerin küresel olarak müdahalede bulunması çağrıları yapıldı. OKEx’in bir yetkilisi konu hakkında şu açıklamada bulunmuştu:

Devam eden bir araştırmanın detaylarını açıklayamıyoruz, ancak tüm OKEx kullanıcılarına fonlarının güvende olduğundan ve OKEx’teki diğer tüm işlevlerin etkilenmediğinden emin olmalarını istiyoruz.

OKEx CEO’su Jay Hao ise şöyle bir açıklamada bulundu: “Dünya lideri bir kripto para birimi borsası olarak, kullanıcı güvenliği OKEx’in ödün verebileceği veya ödün verdiği bir şey değildir. Bu hizmeti derhal eski haline getirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız ve mümkün olan en kısa sürede konuyla ilgili güncellemeler paylaşmaya devam edeceğiz. Kullanıcılarımızın güvenliğini her zaman en üst sırada tutuyoruz.

Yatırımcılar İçin Çözüm Devlete Ait Kripto Para Borsaları Mı?

OKEx, hizmetleri durdurma ve benzer haklara sahip olduğunu belirtirken bu diğer kripto para borsalarında da farklı değil. Borsadaki varlıkların en güvende olduğu merkez ülke olan ABD’de bile bu tür durumların yaşanmayacağının garantisinin olmadığı biliniyor.

Çok sayıda OKEx borsası kullanıcısı bu tür sorunlardan kurtulmak için devletler tarafından kamu kripto para borsaları kurulmasını önerirken, gizli işlemler yapanlar tarafından değil ancak yatırım amaçlı kripto para birimi alanlar için buna ihtiyaç olduğunu ve bunun bir çözüm olduğunu belirtiyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu