Kripto HaberleriBitcoinOlası Senaryo: Bitcoin 1000 dolara gerilerse ne olur?

Olası Senaryo: Bitcoin 1000 dolara gerilerse ne olur?

Takip et

Bitcoin hakkında olası bir gerileme durumunda neler yaşanabilecek olduğu konusu dünyada yatırımcılar arasında büyük bir tartışma konusu. Dünyada birçok ülkede milyonlarca Bitcoin yatırımcısı olası bir düşüş ile binlerce dolarlık bir düşüş yaşanması durumunda arada olacak farkın çok büyük olacak olduğunu, bu farkın kapatılmasının veya kendi kendine kapanmasının da neredeyse imkansız olduğunu açıkladı. Bitcoin fiyatlarının bir gerilemesi, bir yükselmesi sonucunda kripto para sahiplerinin olası senaryolar hakkında düşüncesi de daha fazla arttı. Kripto paralar ile ilgili olumlu ve olumsuz düşünceye sahip olan birçok yatırımcı, yakın gelecekte Bitcoin’in kendisini belli edecek olduğunu belirtirken, bazı yatırımcılar ise kripto paraların yakın gelecekte değil uzun vadede ne olacağını belli edecek olduğunu ifade etti.

Bitcoin fiyatının diğer altcoin’lere oranla daha fazla yüksek olmasına rağmen sürekli yaşanan düşüş ve değer kaybının yatırımcılar üzerinde fazlası ile etkisi olduğu ve bu etkinin gelecek haftalarda asıl ve önemli olan etkisinin belli olacak olduğu düşünülüyor.

Olası bir senaryo durumunda kripto para sahiplerine ne olacak olduğu ise 3 farklı senaryo ve sahnede incelenebilir.

Tüm kripto para sahipleri zarar eder

Olası bir Bitcoin’in 1000 dolara gerileme durumu yaşanması durumunda büyük gerileme dolayısı ile 100 dolar zamanında yatırım yapanlar dışında neredeyse herkes büyük oranlarda zarar eder. 7.000 dolar ve benzeri fiyattan yatırım yapanlar dahi %600 oranlarını aşan zararlar edebilir. Ortalama zarar ne kadar olur konusunu bilmek imkansız olsa da Bitcoin fiyatının 1000 dolar olması senaryosunda %90 kripto para yatırımcısının zarar edecek olduğu kesin.

Ortalama bugün değeri 6.400 dolar civarında olan Bitcoin, yatırımcılarına verdiği güven dolayısı ile her 100 dolarlık gerilemede büyük tepkilerin odağında oluyor ve yatırımcıların tepkisini çekerek çok fazla düşüş yaşadığı ve güvenin çok daha fazla sarsıldığı endişesi veriyor. 1000 dolara gerileme durumunda birçok kripto para yatırımcısı en azından bir süre boyunca asla Bitcoin’e güvenmeyecektir.

Bitcoin’e güven ve ilginin düşmesi ise beraberinde çok daha fazla sorunları getirecek ve yatırımcının bir daha değerlendirmeyecek olduğu yatırımlardan bir tanesi olmasında en fazla etkiye sahip olacaktır. Bitcoin fiyatının düşmesinin bile mevcut fiyat durumunda endişelere sebep olup büyük yatırımcıların ani satışlarına sebep olduğu göz önüne alındığında 1000 dolara gerileme senaryosu aniden büyük yatırımcıların ve küçük yatırımcıların hemen satış yoluna gitmeyi tercih edebilecek oldukları her zaman için göz önünde bulundurulmalı.

%80 beklemeye çekilir

Olası bir 1000 dolar senaryosu durumunda ne olacak olduğu beklentilerinden bir tanesi de Bitcoin yatırımcılarının zararı göze almayarak 1000 dolara gerileme olsa dahi zaten aşırı yüksek değer kaybetmiş olacak yatırımlarının daha fazla değer kaybetmeyecek olduklarını düşünerek beklemeye koyulması ve kripto paraların tekrar arttığı zamana kadar beklemesine sebep olabilir. Bu birçok yatırımcının batmasına neden olabilecek kadar uzun süre olabilecek olduğu üzere, çok kısa bir zaman dili içerisinde de gerçek olabilecek bir beklenti olduğundan dolayı Bitcoin fiyatının yükselmesini beklerken sürekli takip halinde kalmak gerekebilir.

Bazı yatırımcıların zaten mevcut alarm sistemi kurarak kripto para fiyatlarını takip ettiği son birkaç ay içerisinde bu alarmlar sayesinde Bitcoin fiyatının ne kadar olduğu ve ne kadar fiyata yükselir ise otomatik satış yapılması gerektiği konusunda dikkatli tercihlerde bulunmakta fayda var.

Rekor ilgi olabilir

Bitcoin‘in 1000 dolara düşmesi durumunda çok fazla ilgi görebilecek olduğu da bir ihtimal. Birçok insan Bitcoin fiyatının düşmesini ve yatırım yapmayı beklediğinden dolayı 1000 dolar bir alım fırsatı olarak görülebilecek olduğundan ötürü yatırımcı sayısının artması da gündeme gelebilir. 100 dolar döneminden 19 bin dolar dönemine kadar sık sık düşüş ve artışlar yaşayan BTC, tam tersi bir etki göstererek tekrar yükselebilme beklentisi ile 1000 dolar fiyat bandından kendisine daha fazla yatırımcıyı çekebilir.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları