Haberler

Önümüzdeki Yıl Altın Çağı Mı Olacak?

Dünyanın önde gelen bankalarından ABN AMRO, altının yakın geleceği hakkında neler düşünüyor?

Tüm dünyayı derinden sarsan pandemi sonrası değişen ekonomik dengeler işleri altının lehine çevirmişken 2021 yılında da altına olan rağbetin devam edip etmeyeceği merak konusu olmayı sürdürüyor. Hollanda’nın dev bankası ABN AMRO’da kıdemli değerli metal stratejisti olan Georgette Boele’a göre altına olan güven ve ilgi önümüzdeki yıl da devam edecek.

Dünyanın önde gelen bankalarından olan ABN AMRO’dan yapılan açıklamaya göre altın fiyatları önümüzdeki yıl ons başına 1.950 dolardan ve Aralık 2021’e kadar da ons başına 2.100 dolar civarında işlem görecek. Bankanın bu iddialı tahminlerini güçlendiren nedenlerin başında FED’in 2021 yılında izleyeceği politika geliyor. Banka, FED’in ekonomiyi canlandırmak ve pandemi kaynaklı olumsuz etkileri bertaraf etmek adına ABD hazine getirilerindeki artışı sınırlandıracağını belirterek 2021 için daha düşük ABD hazine getirileri beklediklerini ifade etti.

Tüm bu beklentiler ışığında söz konusu enflasyon oranı mevcut seviyelerde kalırsa bu durum dolarda belirgin bir olumsuzluğu da beraberinde getirecek ve işler altın fiyatları için yeni olumlu sonuçlar anlamına gelecek.

Son yapılan Federal Rezerv para politikası toplantısından da yakın vadede ABD dolar basma politikalarının aynı şekilde devam edileceği kanısına varıldı. Bu sebeple altın ve Bitcoin gibi arzı kısıtlı ürünlere “güvenli liman” bakış açısı çok daha fazla kuvvetlenmiş oldu.

Halihazırda Bitcoin’in de özellikle son dönemde büyük şirketler tarafından “enflasyondan kurtulma” yatırımı kategorisinde biriktirildiği düşünüldüğünde arzı kısıtlı ürünlerin ilerleyen dönemde talep patlaması yaşayacağını söylemek çok da yanlış olmayacaktır.

2021’in altın çağı olmasından ziyade pazar hacminin daha küçük olması bakımından Bitcoin çağı olması görüşü daha kuvvetli.

Şimdiden büyük kurumsallar Bitcoin ve altın arasında karşılaştırmalar yapmaya başladı bile:

İlgili Haber
Bitcoin (BTC) Altın'ı Yenebilecek Mi? Goldman Sachs Raporundan Notlar!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu