Kripto HaberleriBorsaÖzbekistan, Kripto Para Borsalarına Uygulayacağı Sıradışı Kuralları Açıkladı!

Özbekistan, Kripto Para Borsalarına Uygulayacağı Sıradışı Kuralları Açıkladı!

Takip et

Yayınlanan resmi bir belgeye göre, Özbekistan artık ülkedeki lisanslı kripto para şirketlerinin çoğunluğu devlet bütçesine gidecek aylık ücretler ödemesini gerektirecek.

Özbekistan’ın Kripto Para Kuralları Şimdiden Uygulanmaya Başlandı

Ülkenin Ulusal Perspektif Projeler Ajansı, Maliye Bakanlığı ve Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Vergi Komitesi tarafından belirlenen yeni kurallar halihazırda yürürlüğe girmiş durumda.

Belgeye göre, bir firmanın her ay ne kadar ödeme yapması gerektiği, sağladığı hizmetin türüne ve aylık ödemenin yapılacağı sırada kripto şirketleri için belirlenen bir taban rakama bağlı.

Rusça Bitcoin ve kripto para haber yayını Forklog, kripto borsaları için bu miktarı 120 milyon Özbekistan soumu (11.000 dolar) olarak ifade ediyor.

Belgede ayrıca kripto para mağazalarından, saklama hizmetlerinden, madencilik havuzlarından ve bireysel madencilerden istenen oransal olarak daha küçük ödemeler de belirtiliyor.

İlgili Haber
Özbekistan Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralar İçin Düzenleyici Çerçevesini Açıkladı! İşte Detaylar

Orta Asya ülkesi son zamanlarda kripto paralara uyguladığı baskılar ile dikkat çekiyor.

Orta Asya ülkesi yerel kripto endüstrisini çökertiyor. Nisan ayında yayınlanan bir kripto düzenleme çerçevesi, ülkede faaliyet gösteren kripto borsaları, emanetçiler ve madencilik havuzlarının düzenleyicilere kaydolmasını zorunlu kıldı.

Ağustos ayında ülke, yerel düzenlemelerin vatandaşların yabancı platformlarda kripto ticareti yapmasına izin vermediğini söyleyerek Binance, Huobi, FTX ve Bybit gibi kripto borsalarını engellemek için harekete geçti.

Yeni kurallara göre, kripto kullanıcıları ve şirketleri tarafından ödenen aylık ücretlerin %80’i ülke bütçesine, geri kalanı ise Özbekistan Cumhuriyeti Perspektif Projeleri Ulusal Ajansı (NAPM) hazinesine gidecek.

Forklog, yeni ücreti ödemeyen şirketlerin lisanslarının askıya alınması da dahil olmak üzere cezalarla karşı karşıya kalacağını söyledi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları