HaberlerKripto Para

Özbekistan Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralar İçin Düzenleyici Çerçevesini Açıkladı! İşte Detaylar

Orta Asya ülkesi Özbekistan, kripto para ve Bitcoin (BTC) için uygulamayı planladığı düzenleyici çerçeveyi açıkladı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev, ülkenin kripto para ve Bitcoin (BTC) endüstrisi için düzenleyici bir çerçeve belirledi ve sektörü denetlemek için yeni adıyla Perspektif Projeleri Ajansı’nı atadı.

Kripto Para Hizmeti Veren Şirketler Ülkeden Lisans Almak Zorunda Kalacak

27 Nisan tarihinde yayınlanan direktifte Miziyoyev, Özbekistan’da faaliyet gösteren kripto para borsalarının, madencilik havuzlarının ve kripto depolama hizmetlerinin yerel olarak kayıt yaptırması gerektiğini açıkladı.

1 Ocak 2023 tarihi itibariyle Özbekistan vatandaşları yalnızca yerel borsalardan kripto satın alabilecek ve kullanıcıların kimliklerinin KYC işlemleri ile doğrulanması gerekecek. Buna ek olarak borsalar tüm işlemlerin kayıtlarını 5 yıl boyunca korumak zorunda olacak.

Yayınlanan belgeye göre kripto hizmeti sağlayıcıları kullanıcıların “anonim kripto varlıkları” alıp satmasını kolaylaştıramayacak. Belgede yer alan bu ifadenin detayı ise bilinmiyor.

Kripto Projeleri İçin Üç Yıl Vergi Avantajı Sağlanacak

Eski adı Ulusal Proje Yönetimi Ajansı olan kurum, yeniden yapılandırıldıktan ve yeni sorumluluklar verildikten sonra kripto endüstrisinin sorumluluğunu alıyor.

Hibeler, bağışlar ve kredilerle finanse edilecek olan kurum, kripto para projeleri için düzenleyici bir alan da oluşturacak. Bu sayede kripto projeleri herhangi bir lisans almadan ve avantajlı vergi oranlarıyla üç yıl boyunca faaliyet gösterebilecek. Üç yılın ardından projeler ya tam olarak düzenlenen bir hal alacak ya da kapatılacak.

Madenciler Yalnızca Güneş Enerjisi Kullanabilecek

Görevli kurumun direktörü ülke başkanı tarafından atanacak.

Yeni düzenlemeyle birlikte ayrıca kripto para madencilerinin yalnızca belirli güç santrallerinden gelen güneş enerjisini kullanmasına izin verilecek. Ülkenin ulusal elektrik şebekesini kullanan madenciler normal fiyatın iki katını ödeyecek.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu