BitcoinHaberler

PAX ve USDC’den Milyonlarca Dolarlık Yeni Üretim Bitcoin’in (BTC) Düşüşüyle Mi Alakalı?

Bitcoin'in düşüş yaşamasından sonra USDC ve PAX milyonlarca dolarlık kripto para üretti. Peki bu ne anlama geliyor?

Bilindiği gibi stablecoinler herhangi bir emtia ile 1’e 1 oranında işlem gören ve işlem gördüğü emtiayı teminat göstererek basılan kripto para birimleridir. Şu anda hacme göre bir numara olan Tether (USDT) birçok kripto para borsasında listeleniyor ve en büyük 4. kripto para olarak yerini alıyor.

Dönem dönem piyasadaki ihtiyaca göre üretilen bu coinler piyasaya sıcak para girişi olduğunda üretiliyor. Bugün ABD doları ile endeksli olan USDC ve PAX coinden milyonlarca dolarlık üretim geldi. Tam da BTC’nin düşüş yaşadığı bu döneme denk gelen bu yeni üretimler birçok kişinin aklında soru işareti bıraktı.

PAX coin 8 milyon dolarlık token üretirken, USDC ise 1,5 milyon dolarlık yeni token üretti ve piyasaya sürüldü.

Stablecoin Üreticileri Tokenleri Ne Şekilde Üretiyor?

Daha önce stablecoin şirketleri ile ilgili birçok asılsız token üretimi iddiası ortaya çıkmış olsa da şirketlerin açıklamalarına göre örneğin şirket hesabına 10 milyon dolar para yatırıldığı zaman bu teminatın karşılığında 10 milyon dolarlık token üretilmiş oluyor. Yani stablecoin şirketleri 1’e 1 oranında işlem gördüğü varlığı aynı oranda teminat olarak bankada tutuyor.

Bugün içerisinde toplamda 8,5 milyon dolarlık token üretilmesi kripto para piyasasına bu kadar oranda sıcak para girişi olması anlamına geliyor (sadece bu tokenler üzerinden). Tam da kripto para piyasasının kırmızıya büründüğü bugün böyle bir hamlenin gelmesi dip fiyattan Bitcoin almak isteyen balinaların piyasaya sıcak para soktuğunun habercisi olabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu