Kripto HaberleriBitcoinPentagon Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Hakkındaki Raporunu Yayınladı!

Pentagon Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Hakkındaki Raporunu Yayınladı!

Takip et

Pentagon’un araştırma kurumu DARPA, Blockchain’lerin gerçekten ne ölçüde merkezsiz olduklarını analiz etmek üzere bir rapor hazırlattı. DARPA tarafından görevlendirilen güvenlik şirketi Trail of Bits, öncelikle Bitcoin ve Ethereum’a odaklanırken Blockchain sisteminde büyük güvenlik kusurlarına dair kanıtlar buldu.

Raporda, Bitcoin ve Ethereum’un gerçek anlamda merkezi olmadığı ayrıntılı bir şekilde ifade edildi. BTC için dört farklı kurumun, Ethereum için ise yalnızca iki farklı kurumun geçmiş işlemleri değiştirmek için yeterli olacağı bildirildi.

Pentagon Raporunda Bitcoin Hakkında Çeşitli Güvenlik Endişeleri Yer Aldı

Rapor ayrıca madencilik sürecinin verimliliğini de sorguluyor. Bitcoin madencilerinin madencilik sürecine gerçekten dâhil olmadıklarını ve sahtekârlığı cezalandıracak herhangi bir kural dizisinin bulunmadığını ifade edildi.

Buna ek olarak madencilik havuzları içerisinde koordinasyon amacı ile kullanılan Stratum protokolünün de şifrelenmediği ve doğrulanmadığı bildirildi. Buna ek olarak BTC ağının %51 saldırılarına ve Sybil saldırılarına karşı da savunmasız olduğu iddia edildi.

Raporda yer alan bir diğer endişe konusu ise BTC node’larının %21’inin 2021 yılının Haziran ayından bu yana saldırılara açık olduğu bilinen eski bir Bitcoin core versiyonunu kullanması olarak belirtildi.

“BTC Ağı, Blockchain Dışı Saldırılara Karşı Savunmasız”

Dahası, Bitcoin trafiğinin %60’ı üç internet servis sağlayıcısı üzerinden gerçekleşiyor. Blockchain’lerin, Blockchain dışı bir açık nedeniyle saldırılan hedefi olması geçmişte yaşanmıştı. Kısa bir süre önce Ronin ve Harmony platformları, Blockchain’ler ile alakası olmayan bir server açığı nedeniyle hackerların hedefi olmuştu.

Raporda ayrıca “Turing Complete” on-chain yürütmesini destekleyen Blockchain’ler arasında yer alan Ethereum da sorgulandı. Rapora göre bu tür Blockchain’ler, akıllı sözleşmelerin yükseltilmesini durduramazlar. Bu yüzden de bu tür Blockchain’ler, merkezi finans sistemlerinin yaşadığı aynı güven sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

2 YORUMLAR

guest

2 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Can can

Hepsi kendi çıkarttıkları bir hikaye sanal para sonuçta kimin ne zaman ne yapacağı belli olmayan alem

Anonim

Ne demiş bu gotoglanlari

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları