Haberler

Piyasa Hacmi 139 Milyar Dolar Seviyesine Düştü!

Yatırımcılar sorumlu gördüklerine tepki gösterdi.

Kripto para piyasası hacmindeki düşüşler devam ederken, piyasa hacmi bugün 139 milyar dolar seviyesine kadar geriledi. Bir süredir düşüş yaşayan kripto para birimlerinin yaşadıkları fiyat düşüşlerine eklenen ani satışların yatırımcılar üzerinde yarattığı baskı sürerken, yatırımcıların bir kısmı kripto paralarını satmak yerine elinde tutmak yönünde karar vermişti. Bitcoin sahibi olan yatırımcıların büyük kısmı kripto paraların 4.400 dolar seviyesine gerilemesi sonrasında ne yapacak olduklarına henüz karar veremezken, piyasadaki düşüşler ise panik etkisi sonucunda milyonlarca yatırımcının milyarlarca dolarlık kripto para satması sonrasında rekor kırdı.

14 milyar dolar değer değişimi 24 saat içerisinde yaşanırken, değer kayıplarının en yüksek seviyeye ulaştığı son günlerde piyasa hacminin 139 milyar dolar seviyesine düşmesi ”100 milyar dolar seviyesine mi düşecek, yoksa 200 milyar dolar seviyesinin ortası olan 150 milyar dolarda mı kalacak?” soru işaretlerini beraberinde getirmişti.

 Piyasa hacmindeki gerileme tehdit edici boyutu aştı

Piyasa hacmindeki düşüşlerin tehdit edici boyutun ötesinde olduğunu açıklayan analistler, 100 milyar dolar seviyesine her an düşüş olabilecek olduğunu, Bitcoin fiyatındaki 3.500 dolar beklentisinin gerçek olması durumunda piyasanın 99 milyar dolar ve altına düşebilecek olduğuna yönelik dolaylı açıklamalarda bulundu. Analistlere göre piyasada yaşanan düşüşlerin nedeni sadece kripto para satışlarına bağlı değil, kripto para alımlarının yetersiz ve az düzeyde olması hacim oranlarında gerilemelere sebep oldu ve piyasa hacminde bir gün içerisinde 25 milyar doları aşan oranlarda düşüş sergiledi.

Bitcoin Cash hard forkunun piyasa hacmindeki düşüşün ilk sebebi olduğunu, yatırımcıların bundan sonra hangi kripto para birimine sahip olacakları ve hangi kripto para biriminin piyasada ”kötü” olduğunu anlamaları gerektiğini belirten analistlerin bir kısmı ile yatırımcılar, ”bundan sonra Bitcoin Cash’e yatırım yapmamak ve kripto para piyasasını zora sokacak, hard fork ve benzeri olayları barındıran kripto paraları asla tercih etmeyerek onları bitirmeye sürüklemek bizim için ilk görev ve hedef olacaktır. Bitcoin Cash tüm piyasada insanların canını yaktı, evlerini dağıttı ve arabalarını satarak kripto para alan kişilerin psikolojik olarak büyük etki ve baskı altında kalmasına sebep oldu. Bu olayda SV ekibi ve Bitcoin Cash destekçileri artık akıllanmaları gerekiyor, akıllanmazlar ise gelecekte Bitcoin Cash hard forku tekrar gündeme geldiğinde yine aynıları yaşanacak ve kripto paralar durduk yere gerekli olmayan bir neden dolayısı ile düşmüş olacak. Bu kabul edilemez.” ifadelerini kullandılar.

Piyasa hacminin sürekli olarak yüksek olduğu aylarda yatırımcıların kendilerini ve yatırımlarını güvende hissettikleri, şimdi ise güvenliğin ”g’sinden” söz edemeyecek halde olduklarını belirttiler. Başta Amerikan yatırımcılar olmak üzere Asyalı yatırımcılar piyasa hacmindeki düşüşün tehdit edici görüldüğünü, en az 240 milyar dolar seviyesinde olması gerektiğini düşündüklerini açıkladı. Roger Ver’e de tepki gösteren yatırımcılar bu durumun suçlusunun Roger Ver ve ekibinde olduğunu, SV ekibinin ayrıca suçları olduğunu belirtti. Piyasadaki düşüşün asıl sebebi olan hard fork Roger Ver ve bu duruma sebep olanların gelecekte yatırımcıların tepkisi ile karşı karşıya kalmaları sonrasında parasal anlamda düşüşler yaşamalarına sebep olabilecek etkenlerden birisi olarak değerlendiriliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu