Haberler

Rapor: İran ve Kripto Paralar

Bölgesel olarak en büyük kültürel zenginliğe sahip ülkeler arasında bulunan ve Türkiye’nin sınırlarında bulunan ülke İran’a gelecek 6 gün sonra ağır yaptırımlar Washington D.C yönetimince uygulamaya sokulacak. Bu yaptırımların dozu çok yüksek seviyelere çıkmış olacağından dolayı İran gerek bölge ülkeleri, gerek ise dünyaya birçok hizmet ve ürünü satamayacak ki bu ürünler arasında ülkenin yeraltı kaynakları olarak bilinen petrol satışının kesilmesi de bulunuyor. İran ise buna karşılık olarak eğer ki 6 gün sonra petrol satışının yasaklanması durumunda Hürmüz Boğazı’nı kapatacak olduğunu ve kripto paralar ile ticarete devam edecek olduğunu iddia ediyor. Bu ne kadar doğru? Sorusu ise burada henüz yanıt bulamıyor olsa bile 6 gün sonra bu soruların tüm yanıtlarının ortaya çıkmaya başlaması bekleniyor.

İran’ın kripto paralar ile ilgili durumu incelendiği zaman ise birincil düşman olarak gösterdiği ABD şimdiden harekete geçmiş ve İran’ın kripto paralar sayesinde satışlara devam etmesini engellemeye başlamış durumda. ABD’nin ulusal olarak incelemelerde bulunan ve tüm dünyadaki mali suçlar ile mücadele eden ABD Mali Suçları Denetleme Ağı (finCEN) İran’ın durumu incelemeye başlayarak kripto paraları vatandaşların hesaplarından kullanıyormuş gibi gösterip ticaret yapabilecek olduğunu bunun için tüm kripto para borsalarının kendilerine istemeleri durumunda acil olarak bilgi vermek durumunda olacaklarını açıklamıştı.

finCEN’den yapılan basın açıklamasında ”kripto para borsaları İran ile ilgili daha fazla hassasiyet göstermeli ve olumsuz veya yüklü miktardaki aktarımları hemen bize bildirmeli” diyerek kripto para borsalarına da adeta üstü kapalı olarak gözdağı vermişti. Washington D.C’nin kripto paraların transferini izliyor olması ve bunun artık daha önceki Rus ajanların skandallarında ortaya çıkarılmış olması ABD’nin İran’a kripto paralar sayesinde kurtuluş yolunu da tamamen kapatacak olduğunun büyük bir göstergesi.

Vatandaşların kripto para kullanımını engelliyordu

İran Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani ve İran Dini Lideri Ayetullah ise ülkede vatandaşların kripto paraları kullanmasını engellemeye yönelik adımlar atmıştı. Bu adımları ülkedeki vatandaşların kripto paralar ile fonlanıyor olmasına bağlayan ülke liderleri, bu adımlarından sonra şimdi vatandaşlarının adını kullanarak kripto para borsaları aracılığı ile yüklü miktarlarda paralar gönderip, para almaya başlar ise zaten bunun anlaşılmaması mümkün değil. Ki bu durum İran’ın kendi kendisini açığa çekmesine neden olan bir karar sonucunda oluşmuş durumda.

30 Temmuz 2018, tarihinde İran yönetiminden yapılan açıklamada merkez bankası ve yöneticiler ortaklığında ülkenin kendisine ait deneysel bir kripto para birimi geliştirdiği bildirilmişti. 

İran bu adımından hemen sonra geçtiğimiz birkaç ay içerisinde Rusya ile birlikte ortak hareket edeceklerini ve Kasım ayındaki yaptırımları ve ambargoları delmek için ortak ticaretlerini görünmez bir şekilde kripto para kullanarak yapacak olduklarını açıklamıştı. Bu açıklamalar aslında İran’ın kendi kendisini ele vermesine sebep olan açıklamalar olsa da daha sonrasında Rusya’nın gizliden gizliye İran’ın petrol satışının yasaklanması durumunda petrol piyasalarında daha fazla güç ve kazanç elde edecek olduğunu bilerek ”İran’a karşı gizli hareket” etmesi dolayısı ile İran yönetiminden çok büyük tepki çekmiş ve Rusya ile ilişkilerde ciddi bir geri adım atılarak ortak kripto para ile ticaret konusu bir daha gündeme gelmemişti.

Temmuz ayında sansürler uyguladı

İran yönetimi bununla da sınırlı kalmadı. Hem Bitcoin kullanmaya yönelik adımları, hem ise sansür ve yasaklar ile ülkede kripto paraları resmen yasaklaması tepkilere sebep oluyordu. Temmuz 2018’de ise İran’ın bilgi teknolojileri ile görevli olan kurumu ise kripto para sitelerine sansür uygulamaya başladı ve ülke içerisinde bu sitelerin yayın yapmasına yasak getirdi. Yasaklar hala devam ederken, kripto paralar konusunda yaşanan kötü sürecin bitmemesi vatandaşların tepkisini çekmişti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu