Kripto HaberleriBitcoinRBI Başkan Vekili Dijital Para Birimlerini Saadet Zincirine Benzetti!

RBI Başkan Vekili Dijital Para Birimlerini Saadet Zincirine Benzetti!

Takip et

Hindistan bu ayın başlarında dijital para birimlerine yönelik yeni bir vergi rejimi ilan ettiğinde kripto piyasasının gündemi haline geldi. Bu hafta Hindistan Rezerv Bankasında (RBI) görevli vali yardımcısı T. Rabi Sankar, dijital para birimlerini saadet zincirine benzetti. Ayrıca söz konusu yasakların ülke için en iyi hareket olduğunu belirtti.

İçsel bir değerleri yoktur, saadet zincirine benzerler ve aslında daha kötü olabilirler.

diyen Sankar’ın bu yorumu Hindistan’ın son bütçe duyurusunda yeni vergileri açıklamasının bazıları tarafından Hindistan’ın bu hareketle dijital para birimlerini benimsemesi veya en azından kabul ettiği şeklinde yorumlanmasına tamamen ters düşüyor. Nitekim dijital para birimlerinin hükumet tarafından olumlu karşılanmadığı gayet açık.

Sankar ayrıca Hindistan’ın dijital para birimlerini düzenlemesi gerektiği fikrini de reddetti ve düpedüz yasaklama çağrısında bulundu. Kripto para birimlerine karşı oldukça sert bir tavır takınan Sankar, dijital para birimlerinin düzgün tanımlanamadığı için düzenlenmesinin de mümkün olmadığını düşünüyor.

Kripto para birimleri; finansal varlıklar, gerçek varlıklar ve hatta dijital varlıklar sınıfından değildir. Bu nedenle herhangi bir finans sektörü düzenleyicisi tarafından düzenlenemezler.

dedi. Sankar’ın bu yorumları yönetimin kripto varlıklara yaklaşımını da büyük oranda yansıtması bakımından son derece önemli.

“Tamamen sanal olarak çalışan anonim, merkezi olmayan sistemler olmaları, kripto para birimlerini özellikle yasa dışı, gayrimeşru işlemler için çekici kılıyor.” derken dijital para birimlerinin mantığını tam olarak kavrayamadığı belli olan Sankar’ın düşünceleri bu açıdan bakıldığında çok da etkili olmayabilir.

Neticede Bitcoin anonim değildir. Gizliliğe izin vermekle anonimlik farklı şeylerdir. Ve Bitcoin anonim olacak şekilde tasarlanmamıştır. Terimin popüler anlayışında da merkeziyetsiz değildir. Nihayetinde Bitcoin Hindistan’da veya başka bir yerde yasaklanacak olursa bu büyük oranda, Bitcoin mantığını yanlış yorumlayan insanların hatası olacaktır. Bununla birlikte Sankar’ın endişeleri bir noktaya kadar doğru olsa da bazı varsayımları tamamen yanlıştır.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları