HaberlerKripto Para

Rusya Maliye Bakanlığı’ndan Yeni Standartlar

Rusya Maliye Bakanlığı kripto para raporlamalarında daha yüksek standartlar olmasını istiyor.

Rusya Maliye Bakanlığı, ülkede kripto para birimleri ile hizmet ve ödemeler yapılmasını yasaklarken, Başkan Putin tarafından alınan bu önlemlerin gelecek yıl devreye girmesi bekleniyor. Moskova yönetimi bir süredir ülkede kripto para birimlerinin çok sayıda insan tarafından çok farklı suç ve suçlamalara konu olduğunu dile getirirken, özellikle de karanlık internette kullanım sürekli artıyor.

Putin yönetimine yakın olmayan bazı şirket sahiplerinin bile vergi kaçırmak için kripto para birimlerinden yararlandığı iddia edilirken, özellikle de Putin yönetiminin bu konuya bir çözüm bulacağı uzun süredir konuşuluyordu.

Rusya Maliye Bakanlığı ise bugün haberlere düştüğü kadarıyla kripto para raporlamalarında standartların çok ama çok daha fazla yükseltilmesi gerektiğini düşündüklerini belirtti.

Buna göre; yeni sunulan önlemler arasında, kripto para hesabı ya da cüzdanında 100.000’den fazla Rus rublesi (yaklaşık 1.300 dolar) bulunması durumunda kripto para sahibinin – kullanıcılarının – işlem geçmişlerini, dijital cüzdan adreslerini ve bakiyelerini bildirmeleri Rusya Federasyonu devlet güvenlik yasalarına göre zorunlu tutulacak. Yılda 1 milyon ruble (yaklaşık 13.000 dolar) elde eden bir cüzdanın bildirilmemesi, zorunlu kamuda çalışma cezası ve üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.

Rusya vatandaşları bu duruma tepki göstermekten çekiniyor. Zira ülkede ifade özgürlüğü, insan hakları ve demokratik değerler söz konusu olunca pek fazla haktan söz edilemediği belirtiliyor. Özellikle de gizli servislerin Rus vatandaşlarının bu tür yorumları ile ilgili raporlar tuttuğuna dair bazı endişeler bulunmaktadır. 

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu