BitcoinHaberler

Rusya Merkez Bankası’ndan Borsalara Uyarı: “Bitcoin Fonlarından Uzak Durun!”

Rusya ETF'lere kapıyı kapadı.

Bitcoin’e dayalı bir borsa yatırım fonunun (ETF) ABD tarafından onaylanıp onaylanmayacağı merakla beklenirken, Rusya kripto paralara dayalı ETF’lere onay vermeyeceğini açıkladı.

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Kripto para birimleri ve dijital varlıklar beraberinde bazı riskler getiriyor. Bunların başında, fiyatlarda yüksek oynaklık, fiyatlamada şeffaflık eksikliği, teknolojik ve yasal bazı riskler gelmektedir. Bunlarla bağlantılı finansal araçların satın alınması, yeterli deneyim ve bilgiye sahip olmayan kişiler için yüksek kayıp riski oluşturmaktadır. Rusya Merkez Bankası bu tür araçların yatırımcılara teklif edilmemesini tavsiye ederek önleyici bir önlem almaktadır.”

Bankanın Menkul Kıymet ve Emtia Piyasası Departmanı, Rusya’nın hisse senedi piyasalarını düzenleme konusunda yetkili bir kurum. Söz konusu kararın yatırımcıları korumak için alındığı görülüyor.

Rusya Merkez Bankası tarafından yayınlanan duyuruya göre, borsaların kripto paralara dayalı ETF’leri yatırımcılara sunması yasaklanmış oldu. Varlık yöneticilerinin de bu tür fonları portföylerinden çıkarmaları istendi.

Banka tarafından yayınlanan duyuruda, bu yasakların Rusya Merkez Bankası tarafından çıkarılacak dijital para birimlerini ve Rus yasalarına göre çıkarılacak dijital varlıkları kapsamadığı ifade edildi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu