fbpx
1xbit
Haberler

Rusya’da Kripto Paraların Belirsizliği Sürüyor

Rusya'da kripto paraların geleceği söz konusu olduğunda nasıl karar verilecek?

Nexo

Rusya Merkez Bankası geçtiğimiz birkaç gün önce merkez bankası destekli kripto para birimi projesi ile ilgili olarak hükümet ile masaya oturdu. Bu sadece görüşme içindi ve herhangi bir şekilde kripto para birimi üretimini içeren bir görüşme değildi. Kripto para üretmeyeceklerini ve sadece bunu görüştüklerini açıklayan Rusya Merkez Bankası Başkanı, kripto paralar konusunu merkez bankası destekli kripto para adı altında görüştüklerini açıkladı.

Bugün Rusya’da artık kripto paralar öyle bir belirsizliğe kapıldı ki ülkede kripto paralara ne olacağı konusunda Başkan Putin yönetimi birbiri ile çelişiyor. Rusya ekonomisi zaten iyi olmayan ülkelerden birisi iken, bu belirsizlik Rusya ekonomisinde daha fazla insanı kripto para yatırımı yapmaya yönlendiriyor.

Aslında Rusya ekonomisinde milliyetçi olan insan sayısı fazla olduğu için son yıllara kadar ABD Doları alan Rus vatandaşlarının sayısı bile sınırlıydı. Şimdilerde ise Rusya vatandaşları milliyetçi davranmanın aslında kendilerine dönüşünün ve ülkeye dönüşünün zarar olduğunu anlayınca kripto para birimlerine ve dolara yöneldiler. ABD Doları alan Rus vatandaşı sayısı eskiye göre daha fazla artış eğilimi gösterirken, aynı zamanda kripto para alan insan sayısı Moskova’da son tahmini rakamlara göre 200 bini geçti.

Kripto para sahibi Rusyalı sayısında yaşanan bu artış Başkan Putin yönetimince durdurulamadı. Rusya’da insanlar artık daha fazla kripto para sahibi olurken, bu konuda bir belirsizlik var. Parlamento kripto paraları yasaklamak isterken, bir taraftan ise 9.000 dolara kadar olan kripto para işlemlerinin bildirilmemesini sonrasındaki yüksek işlemlerin bildirilmesini istiyor.

Merkez Bankası geleceğe yönelik bazı projelerde kripto paraları görüşüyor. Tüm bunlar aslında kripto para birimlerinin ülkede büyük bir belirsizlik içerisinde olduğunu gösteriyor. Kripto para birimleri eğer ki Rusya’da yasaklanırsa finansal özgürlük alanında yeni bir ‘darbe’ olarak değerlendirileceği ve Rus vatandaşlarını kısıtlayıcı bir hamle olarak değerlendirileceği için tepki çekecek.

En güncel haberleri Twitter, Facebook ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı