Haberler

Rusya’da ”Tutarsız Kripto Para Sansürüsü” Tazminatı

Rusya'da tartışma.

Rusya, kripto paralar hakkında sürekli olarak yeni bazı açıklamalar yapıyor ve yaptığı her bir açıklamada ayrı bir konuya damga vuruyor. Kripto paraların yasaklanması ve geleceği ile ilgili yapılan tüm çalışmalarda Rusya’nın gelecekte bazı engeller ve yasal kısıtlamalar uygulamasının gündeme gelebilecek olduğu ifade ediliyor.

RoskomSvoboda sansür karşıtı STK Başkanı Artem Kozliuk şunları söyledi:

Yerel Savcılık Ofisi çalışanlarının, kısıtlı malzemelerle başarılı bir şekilde nasıl mücadele ettikleri hakkındaki istatistiksel raporları doldurmaları gerekiyor. Yerel mahkemeler bazen buna dayanan yazılar alır ve mahkeme, sahibine bir duruşma daveti göndermeden siteyi otomatik olarak bloke eder. Ardından, bütün bu kararlar Roskomnadzor’da, genellikle temyiz sona ermesinden sonra değiştirilir.

Söz konusu CryptoRussia web sitesi, devlet yetkilileri tarafından kripto ile ilgili hizmetlere dayanan bir internet sitesiydi. Web sitesine yetkililer tarafından tazminat ücreti olarak 150 bin Ruble ödendi. Web sitesi kara listeden daha önce çıkarılmıştı, bu yüzden yasak aslında kripto topluluğu için oldukça kafa karışıklığı yaratıyor ve Rusya’nın tutarsız sansür politikası hakkında daha fazla soru soruyor.

Bu yasak, Cumhurbaşkanı Putin’in yetkililerden kripto düzenlemelerini ve kriptoyu ülkede kullanacak çerçeveyi tamamlamalarını talep etmesinden sadece haftalar sonra verildi ve kripto para yasaklarının uygulanıp uygulanmayacak olduğunun tartışıldığı bir ortamda bu konu tekrar gündeme geldi.

Rus Yetkililer Bitcoin ve Kripto Paralara Yönelik Duruşmaya Devam Ediyor

Omsk mahkemesinin 24 Temmuz 2018 tarihli kararına göre, kullanıcılar ülkede faaliyet gösteren dört büyük kripto ile ilgili web sitesine sınırlı olarak erişebiliyorlar. Bu web siteleri arasında Bestchange.ru, Fastobmen.net, Pushpayer.com ve Xchange.cash bulunuyor ve farklı internet siteleri bazı yasal endişeler nedeniyle kurulmuyor veya kurulsa da engeller ile karşılaştığı için geri kapanıyor ve erişim engeli getirilerek sansür uygulanıyor.

Rus mahkemesi, Bitcoin ve diğer kripto ile ilgili dijital varlıkları “ekonominin büyümesine yardımcı olan ve Rusya topraklarında vatandaşlar ve şirketler tarafından kullanılamayan parasal bir araç” olarak değerlendirmektedir.

Rusya’nın yönetim yapısına bakıldığında, yetkililer ülkedeki kripto kullanımından şüpheleniyorlar. Merkezi olmayan bir mali sistemin korkusu, web sitelerinin sansürünün %23’ünün kripto para birimleri ile ilgili olduğu gerçeğinden açıkça görülmektedir. Engellenen siteler içerisinde %23’ü kripto para birimleri ile ilgili olan internet siteleridir ve bu oran gittikçe daha fazla artış eğilimi göstermekte.

Hükümetin yasakladığı dört web sitesinden üçü, hizmetlerini kullanmak için herhangi bir KYC formu istemediklerinden, isimsiz olarak çalışıyordu. Bu üç yasağın doğru mu yanlış mı olduğu tartışılabilir, ancak dördüncü yasağın tamamen doğru olmadığı anlaşıldı. Bestchange.ru web sitesi, vatandaşların bir derecelendirme sistemi yardımı ile en iyi kripto para borsasını bulmalarına yardımcı olan bir derecelendirme sitesidir. .

Derecelendirme web sitesi aslında hükümetin öncelikleri ve potansiyel aldatmacaları bulmasına yardımcı oluyor, bu nedenle politika yapıcıların kural ve ilkelerine bağlı kalan ve yönetmeliklere uymayan web sitelerini kırmalarına yardımcı olan web sitelerini yasaklamak oldukça tuhaf bir hareket oldu.

Pek çok kişi, bu baskıların ülkedeki kripto ilerlemesini gerçekten engelleyebileceğine inanıyor. Rusya, iklim koşulları ve ucuz enerji kaynaklarının mevcudiyeti verilen madencilik işlemleri için en çok tercih edilen veri merkezlerinden biri ve büyüyen bir merkez ülke olarak kripto para madenciliği yapan insan sayısı bakımından oldukça fazla ilgi çeken bir ülke konumunda. Ülke, kripto paralar hakkında yasak yerine yasalar sunsa birçok insan kripto paraları satın alabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu