Haberler

Rusya’da VPN Sağlayıcıları Sansüre Zorlandı

Rusya'da yasaklı kripto para sitelerine erişim verilmemesi konusunda VPN'lere uyarı gönderildi.

Nexo

Görünüşe göre Rus hükümeti ülkedeki bazı Sanal Özel Ağ (VPN) sağlayıcılarını, bugün NullTX raporuna göre, belirli bir kara listeye web sitelerinin uygulanma prosedürüne aktif olarak uymaya zorlayan yeni bir kararname yayınladı. Rusya, Batılı ülkelerin insan hakları ve sansür, demokrasi ile ilgili tepkisini çekerken, ülkede sansür uygulanması bazı tepkilere sebep oluyor ve tepkilerin dozu her yıl daha fazla artıyor.

Raporda, VPN sağlayıcısı TorGuard tarafından Rus dilinde yayınlanan ve Rus yetkililerden hükümet tarafından tutulan ulusal bir kara listede belirtilen belirli web sitelerinin engellenmesi talebinde bulunmalarını talep ettiklerini iddia eden bir açıklama yer alıyor. Görünüşe göre, aynı bildirim Federal İletişim, Bilgi Teknolojisi ve Kitle İletişim Araçları Denetimi ( Roskomnadzorto ) tarafından Rusya’da HideMyAss, NordVPN ve IPVanish gibi aynı hizmetleri sağlayan diğer şirketlere de verildi.

Buna uyulmamasının herhangi bir ceza ile sonuçlanıp sonuçlanmayacağı net olmasa da, TorGuard Rusya’daki faaliyetlerini derhal etkisiz hale getirerek risk almamayı seçti.

SAİNT PETERSBURG VE MOSKOVA KONUMLARIMIZDAKİ TÜM SUNUCULARI TEMİZLEDİK VE BÖLGEDEKİ VERİ MERKEZLERİYLE İŞ YAPMAYACAĞIZ. SUNUCULARIN BU ŞEKİLDE KALDIRILMASININ TORGUARD YÖNETİMİ TARAFINDAN GÖNÜLLÜ BİR KARAR OLDUĞU VE HERHANGİ BİR EKİPMAN ELE GEÇİRME OLUŞMADIĞI KONUSUNDA NET OLMAK İSTİYORUZ. BU TAMAMEN BİZİM KENDİ KARARIMIZ VE SİBER BİR SALDIRI NEDENİ İLE ALINMIŞ OLAN BİR KARAR DEĞİLDİR.

Rusya’da kripto para birimlerine yönelik olarak sürekli yeni kararlar alınması ülkede bazı tepki gösterilerine sebep olmuş ve Rusya’da internete sansür uygulamalarına derhal Putin tarafından son verilmesi istenmişti. Putin tarafından ise internet özgürlüğü konularında açıklamalarda Rusya’nın özgür bir internet ortamı sunduğu iddia edilmişti.

En güncel haberleri Twitter, Facebook ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı