Kripto HaberleriHaberlerSatılmayan Kripto Paradan Vergi Alınabilir Mi? ABD Geri Adım Attı!

Satılmayan Kripto Paradan Vergi Alınabilir Mi? ABD Geri Adım Attı!

Takip et

Tüm dünya kripto paralara yönelik vergilendirmeyi tartışırken, ABD’den enteresan bir uygulama geldi.

Bildiğiniz üzere ABD İç Gelir Servisi (IRS) hali hazırda stake yoluyla kazanılan kripto para birimlerini de gelir olarak değerlendirerek vergisini alıyor.

ABD’de Joshua Jarrett stake yoluyla kazandığı 8 876 Tezos tokeni için 2019 yılında gelir vergisi ödedi. 2020 yılında IRS’ye başvuran Jarrett, stake yoluyla kazandığı tokenlerin henüz satılmadığı için gelir olmadığını savunarak ödediği verginin iade edilmesini istedi.

IRS’nin yanıt vermemesi üzerine konu yargıya taşındı.

IRS Geri Adım Attı

Dava devam ederken IRS başvurucuyu haklı bularak, satılmamış stake ödülleri için ödenen gelir vergisini geri ödemeyi teklif etti.

IRS’nin bu teklifinin önemli bir geri adım olduğu değerlendiriliyor. Bu teklif IRS’nin stake yoluyla kazanılan tokenlerin gelir değil mülk olduğu konusundaki fikre katıldığının bir işareti olarak yorumlanıyor.

Söz konusu teklifin bu dava özelinde olması nedeniyle daha geniş bir politika değişikliğine gidilip gidilmeyeceği konusundaki belirsizlik devam ediyor.

Sadece geri ödemeyle yetinmek istemeyen Jarett ve avukatları geri ödemeyi reddetti. IRS’den kripto para birimleri konusunda daha fazla netlik isteyen davacılar, konunun bir mahkeme önünde tartışılmasını ve IRS’nin kartlarını açık oynamasını istiyor.

Konuya ilişkin IRS’den bir açıklama gelmezken, davanın Mart’ta başlaması bekleniyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları