HaberlerKripto Para

SEC Kripto Para Davalarından 2.35 Milyar Dolar Kazandı!

Cornerstone Research, son yaptığı araştırmada SEC'in 2013-2021 yılları arasında 2,35 milyar dolar ceza uyguladığını belirtti.

Kripto para birimlerine ilişkin yasal belirsizlik pek çok projenin haklı veya haksız olarak cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalmasına neden olabiliyor.

Bu konuda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) hangi eylemin cezai yaptırımla sonuçlanacağına ilişkin yatırımcılara ve şirketlere bir netlik sağlamazken geçtiğimiz sekiz yıl içerisinde büyük miktarda cezai yaptırım uyguladı.

ABD ve İngiltere merkezli danışmanlık şirketi Cornerstone Research, son yaptığı araştırmada SEC’in 2013-2021 yılları arasında 2,35 milyar dolar ceza uyguladığını ortaya koydu.

SEC bu sekiz yıl içerisinde 58’i adli, 39’u ise idari dava olmak üzere 97 dava dosyasını karar bağladı.

Uygulanan 2.35 milyar dolarlık cezaların 1.71 milyar dolarını adli davalardan, 640 milyon dolarını ise idari davalardan elde etti.

Davaların 20’si 2021 Yılına Ait!

Kripto para piyasasının mükemmel performans gösterdiği 2021 yılını yakından incelediğimizde, SEC davalarının 20’sinin 2021 yılında gerçekleştiğini görüyoruz.

Cornerstone Research hazırladığı raporda, bu 20 davanın %70’inin ilk halka arzdan (ICO’lardan) kaynaklandığı belirtildi. Diğer davalar ile ilgili şu ifadelere ver verildi.

“2021’de açılan 20 davanın %65’i dolandırıcılık iddiasını, %80’i kayıt dışı menkul kıymet arzı ihlali iddiasını içerirken %55’i ise her iki iddiayı da içerdi.”

Raporda son olarak, Cornerstone Research başkan yardımcısı Abe Chernin, SEC’in DeFi alanına odaklanmaya devam etmesi durumunda 2022 yılında DeFi platformları gibi belirli piyasa katılımcılarının daha fazla inceleme ile karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

SEC, ayrıca 2022 yılının ilk cezasını piyasa dışı ticaret yaptığı gerekçesi ile blockchain firması tZERO’ya (800 bin dolar) uygulamıştı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu