Haberler

SEC’den JP Morgan’a 125 Milyon Dolarlık Ceza!

SEC, JP Morgan'ın Menkul Kıymetler Yasasının ihlal ettiğini söyledi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yaptığı açıklamada Amerikan yatırım bankası JP Morgan’ın Menkul Kıymetler Yasasının ihlal ettiğini ve 125 milyon $ para cezasına çarptırıldığını duyurdu.

Yapılan açıklamada JP Morgan çalışanlarının menkul kıymetlerle ilgili iş konularında kısa mesaj, WhatsApp ve kişisel e-posta hesaplarını kullanarak sık sık iletişim kurduklarını ancak,  personel iletişim kayıtlarının JP Morgan tarafından yasalara uygun şekilde tutulmadığı belirtildi.

SEC, JP Morgan’ın isnat edilen “menkul kıymetler yasalarını ihlal suçunu” işlediğini doğruladığını ve  125 milyon $’lık cezayı ödemeyi kabul ettiğini söyledi.

SEC’in icra müdür yardımcısı Sanjay Wadhwa konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“JPMorgan’a kesilen bu ceza, bu tarz ihlallerin ciddiyetini yansıtıyor. Firmalar yatırımcıyı koruma misyonunu engellemek yerine bilgileri SEC ile paylaşmalı.”

SEC’in JP Morgan’a verdiği ceza 2006 yılında Morgan Stanley’nin e-postaları kaydetmemesi suçuna ilişkin verdiği 15 milyon $’lık cezanın neredeyse on katını oluştursa da SEC başkanı Gary Gensler, ” 125 milyon $’lık para cezası JP Morgan’ın yıllık kârının %0.25’i, üç aylık kârlarının ise yaklaşık %1’i kadar.” dedi.

JP Morgan’a verilen milyonlarca dolarlık para cezası, Wall Street’teki bankalara, Covid-19 pandemisi nedeniyle daha karmaşık hale gelen çalışanlar arasındaki iletişim kontrolünü ve kayıt tutma prosedürünü sıkılaştırmaları için bir uyarı olarak yorumlandı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu