binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriHaberlerSEC'in Kripto Para Sektörüne Açtığı Davada Yeni Gelişme Var!

SEC’in Kripto Para Sektörüne Açtığı Davada Yeni Gelişme Var!

SEC'in kripto para dünyasının iki önemli ismine açtığı davada mahkeme SEC lehine sayılabilecek bir karar aldı.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

ABD Bölge Yargıcı Edgardo Ramos, kripto para borsası Gemini ve kripto kredi kuruluşu Genesis’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan bir davayı reddetme taleplerini reddetti. Dava Gemini Earn programı ile ilgiliydi.

Karar, New York Güney Bölgesi ABD Bölge Mahkemesi’nde verildi. Yargıç Ramos, SEC’in hem Genesis hem de Gemini’nin kayıtsız menkul kıymetler arz ettiğini ve sattığını “makul bir şekilde iddia ettiğini” belirtti.

Yargıcın kararı, bir varlığın menkul kıymetler yasaları kapsamına girip girmediğini belirlemek için kullanılan çok faktörlü testler olan Howey Testi ve Reves Testine dayanıyor. Yargıç Ramos, “Hem Howey hem de Reves kapsamında SEC, Davalıların Gemini Earn programı aracılığıyla kayıtsız menkul kıymetler sunduğunu ve sattığını makul bir şekilde iddia etmiştir” dedi. Sonuç olarak, davanın reddine yönelik talepler reddedildi.

SEC, Genesis ve Gemini’ı ilk olarak Ocak 2023’te Gemini Earn programı aracılığıyla bireysel yatırımcılara kayıt dışı menkul kıymet arzı ve satışı yapmakla suçlamıştı.

İlgili Haber  Bloomberg Analisti Eric Balchunas'tan Bitcoin İddiaları: "Bu İki Olay Büyük Patlama Getirecek"

Winklevoss ikizlerinin liderliğindeki şirket tarafından 2021 yılında başlatılan program, Gemini müşterilerinin kripto paralarını şu anda iflas etmiş olan Genesis’e ödünç vermelerine ve yüzde 7.4’e kadar getiri kazanmalarına olanak tanıyordu.

SEC, suç duyurusunda Gemini Earn yatırımcılarının “davalıların çabalarından makul ölçüde kâr etmeyi beklediklerini” belirtti. Yargıç Ramos bu değerlendirmeye katılarak şunları söyledi:

“Şikâyette Gemini Earn yatırımcılarının kâr beklentisi içinde oldukları yeterince iddia ediliyor. Davalılar Gemini Earn’ı bir yatırım fırsatı olarak pazarlamış ve yatırımcıların getiri elde etme kabiliyetlerini kamuoyuna lanse etmişlerdir.”

Genesis ve Gemini, söz konusu varlıkların menkul kıymet olmadığını savunarak Mayıs ayında SEC’in davasını reddetmeye çalışmıştı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail