Kripto Para

Seul Yönetimine Tepki: “Yüzde 20 Vergiyi Ödemezsek Zorla Mı Alacaksınız?”

Güney Kore vatandaşları Seul yönetiminin kripto para birimi kazançlarından yüzde 20 oranında vergi almaya başlayacağı haberlerinin ardından konuştu.

Güney Kore yönetiminden gelen haberler gelecek dönemde kripto para birimlerinden %20 oranında vergi alınacağını gösterirken özellikle de alınacak verginin 2.000 dolar ve üzerinde kazanç elde edenlerden alınacak olmasının çok kuvvetli gelir kaybı sebep olacağı belirtildi. Uluslararası kripto para haberleri sayfalarında ve İnternet sitelerinde bugün gün içerisinde en fazla konuşulan konulardan biri olan Güney Kore’nin bu adımları ile ilgili ülke vatandaşları da bu duruma karşı çıktıklarını belirtti.

Yüzde 20 oranında verginin çok fazla olduğuna ve bu kadar yüksek oranda vergi verilmesinin doğru olmadığına değinen Güney Koreli kripto para yatırımcıları, “Seul yönetimi coronavirüs döneminde çok büyük bütçe harcamalarında bulundu. Bu harcamaları geri toplamak ve kasanın dolması için acısını kripto para yatırımcılarından mı çıkaracak?” gibi sert yorumlarda bulundular.

Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve baskıcı rejim olarak tanınan Çin rejimi bile kripto para birimlerinden vergi almazken, bugün dünyanın resmî olarak kripto para vergisi alan birkaç ülkesinden bir tanesi de Güney Kore olmuş oldu. En çok vergiyi alan ülke olarak tanınan Netanyahu’nun başbakanlığını yaptığı İsrail’de yıl içerisinde yatırımcılardan toplam kazançlarının %25’i vergi olarak alınıyor ve bununla ilgili sistemin gelecek dönemde güncellenmesi bekleniyor.

Güney Kore’de Tartışmalar Sürecek

Güney Kore yönetiminin 2.000 dolar ve üzerinde kripto para kazancı olanlardan %20 sabit vergi alacak olmasının doğru bir karar olduğunu ancak kazanç oranlarına göre vergilendirme yapılmasının daha hakkaniyetli olacağına değinen ülkedeki yatırımcılar, “Seul yönetimi bu kararı verirken hiç düşünmedi mi? 100 milyon dolar para kazanan yatırımcıyla 10 bin dolar para kazanan yatırımcı aynı oranda vergi ödemek zorunda kalması adil mi?” diye konuştular.

Kripto para birimi vergilerinin önümüzdeki yıla kadar birçok ülke tarafından coronavirüsün yol açtığı ekonomik etkiler nedeniyle alınması bekleniyor. Çin ve ABD’nin bu konuda atacakları adımların tüm dünya için çok ama çok daha önemli olduğu belirtiliyor.

*Güney Kore merkezli kripto para haberleri sayfalarında ve İnternet sitelerinde bu durumun gelecekte değişebileceği ve vergilendirme oranlarının ödemelere göre farklılık gösterebileceği ve çok sayıda ülke vatandaşının kripto para kazançlarını kısa vadeli aktarımlar ile saklayabilecekleri öngörülüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu