BitcoinEkonomiHaberler

Son Dakika! ABD Enflasyon Verisi Açıklandı!

ABD'deki enflasyon verisi açıklandı.

Kovid-19 sonrası bozulan ülke ekonomileri toparlanma sürecine girmeye çalışırken, delta varyantı “yeni kapanmalar gelir mi?” endişelerini ön plana çıkardı.

Piyasalar bu hafta yoğun bir gündeme sahip. Joe Biden’ın ekonomi planının ilk aşamasını oluşturan 1 trilyon dolarlık altyapı paketinin Senato’da onaylandığını aktarmıştık. Dün bu paketi takip eden piyasalar bugün ABD’deki enflasyon verisini takip ediyor.

Enflasyon verisi öncesi Dolar/TL’nin yeniden 8.69 seviyelerine yükseldiğini gözlemledik.

ABD’deki Temmuz ayı enflasyon verisi %5.4 olarak açıklandı. Geçtiğimiz ay da %5.4’tü.

ABD’deki enflasyon verisi doların yönünün tayini için önemli. Zira FED’in enflasyona karşı nasıl bir önlem alacağı ve sıkılaşma tedbirlerine ne zaman başvuracağı piyasalar için büyük önem arz ediyor.

Sıkılaşma politikasının öncü belirtisi olarak varlık alımlarının azaltılması takip ediliyor. Son günlerde ABD’li politika yapıcılardan varlık alımlarının azaltılmasının değerlendirilmesi gerektiğine ilişkin açıklamalar geldiğini gözlemliyoruz.

Doların değerlenmesi, dolara karşı fiyatlanan ürünlerin fiyatını baskılıyor. Bu nedenle ABD’deki enflasyon verileri ve doların hareketi Bitcoin ve kripto paralarında yönünün belirlenmesinde etkili oluyor.

Açıklanan enflasyon verisi sonrası DXY geri çekilmeye başladı. Bitcoin yeniden 46.000$’ın üzerinde çıktı.

Gelen verinin beklentilere paralel olduğu bu nedenle piyasalar üzerinde kısa vadeli bir etki oluşturması beklenmediği ifade ediliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu