HaberlerKripto Para

Son Dakika: Tether, Bitcoin’i (BTC) Ateşledi! Bitfinex ve Tether, NewYork Başsavcısı İle Anlaştı!

Tether soruşturması anlaşma yoluyla bitti.

Bitcoin’deki düşüşü heyecanlı gözlerle takip eden yatırımcılara bir iyi haberde Tether’den geldi. Bitfenix ve Tether iki yıl önce başlayan soruşturmanın sonunda NewYork Başsavcısı ile anlaşmayı kabul etti.

Piyasada “Tether Fud’u” olarak bilinen ve kripto para yatırımcıları zaman zaman tedirgin eden bu soruşturma da bu şekilde sonlanmış oldu.

New York Başsavcısı Letitia James tarafından yapılan açıklamaya göre, Bitfenix ve Tether 18.5 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Tether kanadından gelen ilk açıklamalara göre soruşturmada Tether’in piyasayı manipüle ettiğine veya karşılıksız USDT bastığına ilişkin hiç bir delil elde edilemediğini ancak önlerine bakmak istedikleri için anlaşmayı kabul ettikleri belirtildi.

Haberin duyulduğu ilk dakikalarda Bitcoin yeniden 49.000$’ın üzerinde çıkmayı başardı.

Ne Olmuştu?

Bildiğiniz üzere Tether ve Ifinex şirketleri kardeş şirketler. 2018 yılında Ifinex şirketinin borsası Bitfinex, Tether’den 750 milyon dolar borç almıştı.

Tether FUD’un başlangıcı 2018 yılında New York Başsavcısının Letitia James’in açtığı soruşturmaya dayanıyor. Bu soruşmanın temelinde de Bitfinex ve Tether arasındaki yukarıda da bahsedilen para trafiği yatıyor.

Savcılık Bitfinex borsasının Crypto Capital’in fonlarını ele geçirmesinden sonra 850 milyon dolar zarara uğradığını ve bu zararlarını karşılamak için Tether’den 750 milyon dolarlık kredi kullandığını, bu paranın da Tether tarafından karşılıksız basılarak Bitfinex’e aktarıldığını iddia ediyordu.

Tether mevcut piyasa hacmi itibariyle kripto dünyasının ana merkezinde oturuyor. Onun yasal olarak yaşayacağı bir problem tüm yatırımcıları ve borsaları olumsuz etkileyeceği için bu süreç büyük bir FUD’un kaynağını oluşturuyordu.

Savcılıktan gelen bu haberle büyük bir korku ortadan kalkmış oldu.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu