AnalizXRP

Spark Airdrop’unun Ripple (XRP) Fiyatına Etkisi Ve Detaylı XRP Analizi!

Ripple (XRP) fiyat grafiğinde neler oluyor?

Kripto para piyasasında son zamanların en tartışmalı olaylarından biri olan Spark Airdrop’u bugün gece itibariyle gerçekleşti. İlk etapta airdrop saati olan 03:00’a bir saat kala ilk darbeyi alan XRP %4’e yakın bir düşüş yaşadı. Sonrasında Ripple (XRP) fiyatı, saat 03:00’ü gördüğünde gelen hızlı satışlarla düşüş %16’lara yaklaştı. Bu durum birçok küçük yatırımcıda FUD (Korku, Kararsızlık ve Şüphe) etkisi yaratarak korkmasına ve malı elinden zararına çıkarmasına sebep oldu.

  • Peki bu hengameye rağmen satmayanlar veya satıp da tekrar almak isteyenler, hangi seviyelere önem vermeli?

Günlük Grafikte Desteğin Altına İniyoruz Ancak…

Yayın saati itibariyle 0.508 dolar civarından alıcı bulan XRP, günlük fiyat grafiğinde birden fazla olasılığı barındırıyor. İlk baktığımız fibonacci seviyelerinde fiyatın önemli bir destek alanı olan 0.534 – 0.546 (Golden Pocket) dolar aralığının altına sarktığı görülüyor. Ancak daha önceden bilinen önemli bir direnç seviyesi olan ve sonrasında destek seviyesine dönüşen 0.50 dolar seviyesi, fiyattaki gerilemeyi durdurabilecek bir diğer seviyedir.

İlk günlük grafiğimizde XRP’nin uygulanan Bollinger Bantlarının orta seviyesi olan 20 günlük ortalama (0.597 dolar) altında olduğu görülüyor. Bu seviyenin altında olunması fiyat trendinin aşağı yönlü devam edebileceğini gösteriyor.

Grafikte uygulanan göstergelerden Stoch RSI’a dikkat edildiğindeyse, yaklaşık iki haftadır önemli bir seviye olan 20’nin altında olduğu görülüyor. Bu göstergede seviyenin 20 altına inmesinin ardından fiyatta yükselişler beklenir ama gösterge uzun zamandır yükseliş yaşayamıyor. Yani fiyat ne kadar düşüş yönlü görünse de en azından 20 günlük ortalamayı denemesi bekleniyor.

Ripple (XRP) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Bir diğer günlük grafiğimizde daha yalın bir şekilde grafiğe bakmayı tercih ettik. Bu grafikte oluşan boğa uyumsuzlukları göze çarpıyor. Sarı çizgi ile gösterilen ilk uyumsuzluk sonucunda fiyatın %49’a yakın bir yükseliş yaşaması analistleri büyülüyor. Grafiğin bu uyumsuzluğa karşı olan tepkisi göz önüne alındığında yine aynı şekilde oluşan ve şu anda var olan uyumsuzluğun çalışması bekleniyor.

Beklenen uyumsuzluk çalışırsa ilk başta en azından %10’luk bir yükseliş beklentiler arasındadır. Ancak fiyatın 0.50 doların aşağısına ilerlemesi, %6’lık düşüş olan aşağı yönlü ihtimali gerçekleştirebilir.

Ripple (XRP) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Son günlük grafiğimizdeyse sizlere önemli destek ve dirençlerin bulunduğu bir grafik çıkarıyoruz. Burada XRP fiyatının 0.536 – 0.560 dolarlık destek aralığının altına sarktığı ve 0.50 dolarlık önemli destek seviyesini denediği görülüyor. Bu seviyenin kırılması halinde fiyatın 0.430 – 0.443 dolar aralığını ziyaret ettiği görülebilir. Şayet altta bulunan bu yeşil alan altındaki kapanışlar, yatırımcılara stop sinyalini vermiş olacaktır.

Bu grafikte bir diğer önemli unsur, altta bulunan 50, 100, 200 günlük hareketli ortalamalardır. Bu seviyeler fiyatın zaman içerisinde olası düşüşlerde iğne atarak denemek isteyeceği seviyelerdir.

Ripple (XRP) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

4 Saatlik Grafikte Olası Senaryolar!

Son grafiğimiz olan 4 saatlik grafikte hem alt kanadı hem de üst kanadı birkaç defa denenmiş aşağı yönlü bir paralel kanal görünüyor. Bu oluşum içerisinde fiyatın alt kanattan her defasında tepki alması, bu seviyeyi eğik bir destek çizgisi haline getirmiştir. Bu durumun tam tersi yaşanan üst kanat ise eğik bir direnç çizgisi olmuştur.

Ripple (XRP) 4 Saatlik Grafik – Kaynak: Tradingview

Kanalın en başında uygulanan fibonacci düzeltmesi sayesinde altta ve üstte iki önemli alan ortaya çıkıyor. Bu alanlar ve destek direnç seviyeleri olarak ele alındığı üç farklı senaryo bulunuyor:

  1. Fiyat aşağı yönlü hareketini sürdürerek 0.488 – 0.491 dolar aralığının altına sarkıp kanalın alt kanadına denemeler yapabilir.
  2. Alttaki önemli destek alanından sekerek kanalın üst kanadını deneyebilir.
  3. Son olarak fiyatın ikinci maddedeki üst kanadı denemesinden sonra kırarak yukarıdaki önemli direnç aralığına (0.604 – 0.608) ziyareti görülebilir.

Bu seviyeler ışığında; her zaman destek seviyelerinden alış yapılıp, direnç seviyelerinden ise satış yapıldığı takdirde doğru strateji uygulanmış olunacaktır. Yine direncin kırılmasının teyidi alınırsa alış yönlü hamle yapılabilir ve elinde mal olanlar için ise destek seviyeleri aşağısında stop olunabilir.

Her zamanki gibi kripto para piyasasının liderinin Bitcoin (BTC) olduğu unutulmamalıdır. BTC’nin sert hareketlerinde altcoinlerde gerilemeler yaşandığı biliniyor. Ancak bu hareketin yukarı yönlü olması, başta yaşanabilecek gerilemelerin hemen ardından XRP gibi gözde coinlerin yükselişe geçtiği görülebilir.

İlgili Haber
Bitcoin'de (BTC) Son Durum Ne? Yükseliş Sürecek Mi? "Teknik Analiz"

“Yukarıda yazılanlar yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir, lütfen kendi yatırım kararlarınızı bizzat kendiniz alınız.”

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu