Kripto Para

Stabil Koinler Bir Sonraki Hamle Mi?

Stabil koinler ve Bitcoin.

İstikrarlı madeni paralar geçen yıl görülmemiş bir popülerlik kazanmıştır ve birçoğu bu kripto paraların, kripto para birimleri pazarı için mükemmel bir çözüm olduğuna inanmaktadır.

Tether, piyasadaki en popüler istikrarlı kritpo paradır ve iki kripto para teorisi üzerinde çalışmaktadır; burada bir kripto para, ABD doları karşısında sabit bir değere sahipken, diğer kripto para piyasadaki oynaklık ve fiyat dalgalanmasını bağlı olarak değişmektedir.

İstikrarlı kripto para trendi, seçkin bir yatırım kuruluşu olan JP Morgan tarafından, Bitcoin’in en büyük eleştirilerinden biri olan ve bir balonun patlamayı beklediğini iddia eden bir ivme kazanması sonrasında tekrar gündeme geldi ve banka JPM Coin isimli kendisine ait bir stabil koin üretecek olduğunu açıkladı . Fakat dedikleri gibi, “Eğer onları yenemezseniz, onlara katılın” ve JP Morgan tam olarak kendi JPM parasını üreterek bunu yaptı.

Öyleyse, istikrarlı paralar gerçekten gelecek mi, yoksa kripto para pazarındaki bir başka trend mi?, bunun çeşitli faktörlerini analiz edeceğiz ve trendin burada olup olmayacağını anlamaya çalışacağız.

Stabil Koinler: Onları Popülerleştiren Ne?

Kripto para ticaret piyasası fiyatlarındaki fiyatı dalgalanması ve yüksek dalgalanma bilinir ve bu riskler çok yüksektir. Binlerce dolarlık yatırım sadece birkaç dakika içerisinde yok olabilir ve beklenmedik bir düşüş gündemi meydana gelebilir veya tam tersi de olabilir. Bu konuyu ele almak için kripto paralar oluşmuştur.

İstikrarlı kripto paralar genellikle yatırımcıları arasında güvenlik ve gizlilik duygusu sağlar, çünkü kripto paralar ABD doları gibi bazı gerçek dünya varlıklarına ve hatta bazı durumlarda  altınlara karşı sabitlenebilirler. Venezuela’nın kendi kripto para birimi olan Petro isimli kripto parası altın ve petrola dayalı olarak fiyatı zaman zaman değişmekte ve Nicolas Maduro istediği zaman bu konuda adım atabilir.

Sabit paralar genellikle sabit fiyatlar kesinlik sağladığı için rezerv olarak kullanılır. Bu jetonların fiyatları, ikinci jetonun piyasada yer aldığı ve geçici piyasadaki tüm olumsuzluklarla karşı karşıya olduğu, sadece bir tanesi yerine iki jeton kullanılarak sabit tutulur.

Kripto para birimlerinin bugün dünyada sürekli olarak değişen fiyatına karşı stabil koinler yeni bir düzenlemeyi arkasından getirebilir ve bunu yapması çok zor değil. Yatırımcılar, binlerce dolar değerindeki kripto para birimlerinin her an değer kazanıp her an değer kaybedebilecek olduğundan endişe ederken, çoğu ise kripto para birimlerinin uzun vadeli yatırım olduğundan endişe etmeye gerek olmadığını belirtiyor.

Stabil Koinlerin Dezavantajı

Kripto para alanı ademi merkeziyetçilik tarafından tanımlanmıştır ve belirteçleri tamamen ademi merkeziyetçi olmasa da, bunun bir modeli vardır. Bununla birlikte, Kararlı kripto paralar, yaratıcının tüm arz üzerindeki kontrolünü elinde bulundurduğu merkezileşme çekirdeklerine bağlı kalarak varlığını sürdürür.

Yeni oluşturulmuş JPM parasından bahsedelim, örneğin, belirteç JP Morgan’ın kripto alanıyla paylaştığı tarih yüzünden birçok sorun ile karşı karşıya idi. Bu sorunlar arasında kripto paraların düşüş eğilimi gösteriyor olması da bir faktör. Bununla birlikte, stabil koin olarak JP Morgan grubu tarafından kontrol edileceği ve ticaret piyasasında listelenmeyeceğinden, gerçek anlamda kripto para birimi olmadığına dikkat etmek önemlidir. Yaratıcılar bile bunun doğruluğunu kabul eder ve kripto etiketinden kaçınmaya çalışırlar.

Bununla birlikte, istikrarlı kripto paraların çoğu, ticaret piyasasında listelenenlerin bile, rezervi oluşturanlar tarafından kontrol edildiğinden aynı özellikleri paylaşmaktadır. Örneğin en popüler sabit para olan Tether’i alın ya da “Sabit paraların Bitcoin’i” diyebilirsiniz, birçok nedenden dolayı tartışmaların merkezinde yer almaktadır. Merkezileşme yönünden ayrı olarak, Tether USDT rezervleri hakkında yanlış iddialarda bulunmakla bile suçlandı.

Birçok firma ve kurum bir yedek olarak kullanıyor, ancak birçok analist Tether’in canlandırdığı bir arzın olmadığını ve sayısız iddiaya rağmen iddialarını destekleyecek somut kanıt göstermediğini düşünüyor.

Stabil koinler fark yaratabilir

Stabil koinler ve mevcut kripto para birimleri arasında sürekli belirli bir fark görmek mümkündür. Yatırımcılar açısından JPM Koin sadece belirli müşteriler ve şirketçe kullanılabilecek bir koin iken, Bitcoin herkes tarafından kullanılabilir. Stabil koinlerin değerinin sabit olması ve değer kaybı endişesi olmamasından dolayı geleceği değiştirmek ve mevcut kripto para birimlerine karşı bazı şirketler tarafından üretilmesi mümkün olabilir.

Apple’ın bir kripto para birimi üretmeye kalkışması durumunda stabil koin üretebilecek olduğu ve bunu yaparken birçok konuyu dikkate alacağı da göz önünde tutulmalıdır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu