HaberlerKripto Para

Suç Cennetine Hoşgeldiniz: Latin Amerika’da Aklanma Yolu Olarak Bitcoin!

Kripto para birimi yatırımcısı sayısının en fazla olduğu bölge Latin Amerika olarak biliniyor.

Latin Amerika ülkeleri arasında Arjantin, Brezilya, Venezuela ve daha birçok ülke var. Bu ülkelerden özellikle Brezilya ve Venezuela’da kripto para birimleri suç amaçlı olarak çokça insan tarafından kullanılıyor. İnsanlar bu ülkelerde başta uyuşturucu olmak üzere insan sağlığına zararlı, dünyanın büyük oranda yasakladığı uyuşturucu maddeleri temin ediyor ve satışların rakamı her geçen gün artıyor.

Türkiye’de ve dünyada giderek artan uyuşturucu satış ve kullanım oranlarının Avrupa genelinde giderek daha fazla düştüğü görülürken, Amerika’da ise giderek daha büyük bir artıştan söz etmek mümkün. IntSights tarafından hazırlanan rapora göre Latin Amerika’da suç ve suç unsuruna bulaşanlar kendilerini son yıllarda en gizli yöntem olarak gördükleri Bitcoin ve benzer gizlilik odaklı kripto para birimleri ile gizlemeyi tercih ediyorlar.

IntSights raporuna göre KYC ve AML yasalarına sahip ve bunları doğru uygulayan ülke sayısı son derece düşük düzeyde ve bu durum suçluların işini kolaylaştırıyor. Latin Amerika’da suçluların yasa dışı kripto para borsalarını kullandıkları, bu borsaların miktar ne kadar büyük olursa olsun asla kimlik ve benzer bilgiler talep etmediğinden söz ediliyor.

Suçlular kendilerini daha büyük güvenceye almak için yasa dışı kripto para birimi borsalarını kullanarak kendi kimliklerini sonuna kadar gizliyor, bunun sonucunda ise polis ve adaletten sonuna kadar kaçmayı çoğu zaman için herhangi bir sorun olmadan başarmış olabiliyorlar.

Suç oranları artıyor, yasaklar kapıda mı?

Raporlara göre Latin Amerika’da özellikle Brezilya’da suç oranları giderek artıyor. Bazı izbe yerlerde insanların can ve mal güvenliği riskli seviyelerin üzerinde bulunuyor. Bu bölgelerde eski usül nakit para kullanılmaya devam ederken, bazı bölgelerde ise kripto paraların aktif olarak tek seçenek olarak kullanıldığından söz ediliyor.

Brezilya’da özellikle uyuşturucu satıcılarının son dönemde yeni yönetimden dolayı daha büyük tehdit altında olduklarını, daha fazla denetimin olmasından dolayı nakit parayla uyuşturucu satmak yerine XMR, Bitcoin gibi farklı kripto para birimleri ile satış yaptığından söz ediliyor.

Yine benzer olarak Latin Amerika ülkelerinde yasa dışı fesat karışan ihalelerde ürün alımlarının bir kısmının kripto para birimleri ile yapıldığı, bunların özellikle bazı kimseler tarafından özellikle tercih edildiği belirtiliyor.

İhaleyi kazanan tarafın ilgili tarafa ödemeleri kripto para ile yaptığı, bu sayede devlet memuru ile suçlunun gizli kalabildikleri belirtilmekte.

Amerika’nın suç mahallelerinin sayısının giderek daha fazla arttığı, daha büyük kargaşanın hakim olduğu bir Latin Amerika’da bundan sonra devletler kripto para düzenlemeleri yapacak mı, yapabilir mi? Bu soruların yanıtı maalesef bulunabilmiş değil.

*Latin Amerika bir bölge iken, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) birleşik bir ülkedir. ABD, Kuzey Amerika’da konumlanmış bölgenin ve dünyanın en büyük ülkelerindendir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu